Indie coraz bliżej 2. miejsca w produkcji stali

Indie, które są na dobrej drodze by stać się drugim na świecie po Chinach największym producentem stali, odnotowały w ciągu roku do marca 2017 r. nowy hutniczy rekord, donosi Bloomberg.

Kraj z Półwyspu Dekan zwiększył produkcję stali w celu zaspokojenia rosnącego popytu na rynku lokalnym, przy jednoczesnym zwiększeniu eksportu do najwyższego w historii poziomu.

Zobacz więcej

Huta, stal fot. Bloomberg

Zgodnie z wstępnymi danymi ministerstwa stali, produkcja zwiększyła się o 11 proc. do 101,3 mln ton, a kraj był eksporterem netto po raz pierwszy od trzech lat, podwajając dostawy do 8,2 mln ton

Zdaniem australijskiego rządu, Indie dążą do wyprzedzenia Japonii jako drugiego z największych producentów do 2019 r., w związku z tym , że indyjskie huty zwiększają produkcję, aby zaspokoić rosnący popyt ze strony sfery infrastrukturalnej, na domy i dobra konsumenckie. W zeszłym roku kalendarzowym najwięksi dostawcy - JSW Steel, Steel Authority of India i Tata Steel odnotowali rekordową produkcję.

Zgodnie z prognozami australijskiego Departamentu Przemysłu, Innowacji i Nauki, produkcja stali w Indiach wzrośnie z 103 mln ton w tym roku do 110 mln w 2018 r. i do 118 mln w 2019 r., Tymczasem produkcja w Japonii ma powoli ulegać zmniejszeniu. Do 2022 r. Indie mają wytwarzać już 146 mln ton stali wobec „zaledwie” 118 mln w przypadku Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tymczasem dane indyjskiego resortu stali wskazują, że popyt krajowy wzrósł o 3 proc. do 83,9 mln ton (nieco mniej niż oczekiwano), a huty wyeksportowały nadwyżkę, aby skorzystać z odreagowania globalnych cen produktów. Import spadł o 37 proc. do 7,4 mln ton po tym, jak rząd wdrożył szereg mechanizmów mających na celu powstrzymanie tanich dostaw z zagranicy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Indie coraz bliżej 2. miejsca w produkcji stali