Indie nie będą już kupować irańskiej ropy

opublikowano: 26-09-2018, 09:47

Począwszy od listopada Indie nie zamierzają kupić już żadnej irańskiej ropy, co zwiększa ryzyko, że Teheran straci kolejnego ważnego klienta po nałożeniu na ten kraj sankcji przez Stany Zjednoczone. Rynki spekulują, że na podobną decyzję odnośnie importu ropy z Iranu mogą podjąć też Chiny.

Indie dołączają tym samym do kilku innych azjatyckich nabywców, takich jak Korea Południowa czy Japonia, które już wstrzymały przywóz surowca z kraju znad Zatoki Perskiej, i to jeszcze przez wejściem w życie amerykańskich restrykcji, które zaczną obowiązywać na początku listopada. 

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Chiny są obecnie największy na świecie importerem ropy naftowej oraz najważniejszym klientem Iranu.

Czterech największych indyjskich konsumentów irańskiej ropy Indian Oil, Bharat Petroleum, Nayara Energy oraz Mangalore Refinery and Petrochemicals jak do tej pory nie zakontraktowało żadnej ropy na listopad u irańskich dostawców.

Irański eksport może spaść poniżej 1 mln baryłek dziennie w listopadzie, biorąc pod uwagę brak zamówień ze strony Indii i ograniczenia skali importu przez Chiny – ocenia Amrita Sen, główny analityk ds. ropy naftowej w Energy Aspects w Londynie.

Szybki spadek eksportu irańskiej ropy przyczynił się do wzrostu globalnego benchmarku (ropy Brent) do najwyższego poziomu od czterech lat (powyżej 80 USD za baryłkę). 

Indie są drugim co do wielkości nabywcą irańskiej ropy, importując w tym roku średnio 527 tys.  baryłek dziennie co stanowi około 27 proc. eksportu kraju z Bliskiego Wschodu, wynika z szacunków agencji  Bloomberg.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy