Indie wstrzymały podwyżki cen gazu

opublikowano: 28-12-2017, 13:50

Indie wstrzymały miesięczne podwyżki subsydiowanych cen gazu, donosi Bloomberg. Związane jest to z planami premiera Narendra Modiego, chcącego dostarczyć paliwo ubogim mieszkańcom i ograniczyć stosowanie paliw wpływających na zanieczyszczenie powietrza i środowiska.

Państwowe firmy zajmujące się handlem produktami naftowymi, w tym Indian Oil Corp. i Bharat Petroleum Corp., zostały poinstruowane, aby powstrzymały się od podwyższenia cen gazu, które są regulowane przez rząd od 1 października.

gaz, kuchenka, palnik
Zobacz więcej

gaz, kuchenka, palnik fot. Bloomberg

Detaliści paliw zaczęli już od 1 czerwca 2016 r. podnosić ceny o 2 rupii (3 centy) za 14,2-kilogramową butlę skroplonego gazu, a podwyżka podwojona została od czerwca 2017 r.

Podwyżki cen miały na celu zakończenie rządowej subwencji na paliwo, ponieważ rząd Modiego próbował zrównoważyć dyscyplinę fiskalną z potrzebą odzwyczajenia obywateli od zanieczyszczających paliw. 

Obecne posunięcie gabinetu premiera może potencjalnie pogorszyć finanse rządu w momencie, gdy próbuje zmobilizować fundusze poprzez dodatkowe pożyczki. Może to również oznaczać, że dziura budżetowa będzie stanowić 3,2 proc. produktu krajowego brutto w roku kończącym się w marcu.

Do 21 grudnia rząd utworzył około 32,2 mln nowych połączeń gazowych. Tym samym „dostępność” gazu LPG wzrosła do 79 proc. gospodarstw domowych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu