Indycze wzrosty w USA

PAL, MW, Bloomberg
opublikowano: 25-11-2009, 22:01

Amerykańscy inwestorzy będą świętowali jutrzejsze Święto Dziękczynienia w nie najgorszych nastrojach. Przeciętnie, na  środowej sesji wiele może nie zyskali, ale też nie stracili. A dane z gospodarki generalnie napawają optymizmem.

W środę inwestorzy z USA dowiedzieli się, że tygodniowa liczba nowych bezrobotnych spadła bardziej niż zakładano, a wydatki Amerykanów wzrosły. Indeks Uniwersytetu Michigan odzwierciedlający listopadowe nastroje w USA okazał się wyższy od prognoz, tak zresztą jak sprzedaż nowych domów w październiku. Dane dot. kredytów miały mieszany charakter, ale jeśli zachowania inwestorów zależą w jakimś stopniu od publikacji z gospodarki, trzeba przyznać, że dziś handlujący otrzymali argumenty przemawiające za zakupami. Z pewnością na zachowania na parkietach USA miało też wpływ jutrzejsze Święto Dziękczynienia (dzień wolny od handlu na giełdach) i zbliżający się „test” wyników spółek detalicznych, czyli „czarny piątek”.

Tymczasem jednak jeden z najbardziej wymagających dla transportu dni w USA, czyli dzień poprzedzający Święto Dziękczynienia, okazał się łaskawy dla akcji spółek lotniczych. NYSE Arca Airline Index zyskał ponad 1 proc., a w górę windowały go: ponad 5-proc. kursu US Airways Group, ponad 4-proc. zwyżka notowań AMR Corp. oraz 3-proc. wzrost na akcjach Delta Air Lines. Akcje sprzedawcy luksusowej biżuterii, Tiffany, zyskały ponad 4 proc. Wcześniej spółka podała wyniki lepsze od prognoz rynkowych. Notowana na Nasdaq firma Incyte zyskała ponad 9 proc. po informacji o podpisaniu umowy ze szwajcarskim Novartisem, a kurs spółki technologicznej JDS Uniphase rósł o ponad 5 proc. dzięki podwyższeniu rekomendacji dla jej papierów przez analityków Citigroup. Po publikacji wyników gorszych od oczekiwań zniżkowały kursy Warner Music Group (ponad 8 proc.), Coldwater Creek (15 proc.) oraz sieć chińskich i japońskich restauracji Benihana (ponad 30 proc.).

Cena ropy w kontraktach na grudzień wzrosła o 2,6 proc., do 77,96 USA za baryłkę, zaś złoto w kontraktach na NYME, po informacji o zwiększonym zainteresowaniu zakupami kruszcu w Indiach, doszło do kolejnego rekordowego poziomu 1 188 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL, MW, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indycze wzrosty w USA