Indyjski gigant stawia na Zieloną Górę

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 24-01-2008, 00:00

Reliance lubi mnożyć przez 10. Zwiększy zatrudnienie z 60 do 600 osób i zainwestuje najpierw 180 mln zł, a docelowo 1,8 mld zł.

Zaczynają od włókien, przejdą do branży petrochemicznej

Reliance lubi mnożyć przez 10. Zwiększy zatrudnienie z 60 do 600 osób i zainwestuje najpierw 180 mln zł, a docelowo 1,8 mld zł.

Reliance Industries Limited (RIL), firma z listy Fortune Global 500, myśli o wielkim projekcie w Zielonej Górze. Dziś należąca do niej Trevira produkuje włókna w wynajmowanych zakładach Novity i zatrudnia 60 osób.

Skok w dwa lata

— W ciągu dwóch lat zwiększymy zatrudnienie do 600 pracowników. Nadal będziemy wynajmować hale Novity. Przenosimy część produkcji z Danii. To inwestycja warta 50 mln EUR (183 mln zł) — mówi Mohan Murti, szef Reliance Industries na Europę.

— Prowadzimy negocjacje. Ta inwestycja to jeden z naszych priorytetów. Będziemy szukać możliwości jej wsparcia, np. dofinansowując miejsca pracy — mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Z przedstawicielami RIL spotkali się podczas wizyty w Indiach wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld oraz delegacja Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

— Na razie inwestor nie zgłosił się do PAIIZ ze szczegółową propozycją projektu. Jak tylko to zrobi, zajmiemy się tą sprawą — zapowiada Paweł Wojciechowski, prezes PAIIZ.

Firma nie może wejść do specjalnej strefy ekonomicznej i korzystać ze zwolnień podatkowych, bo nie kwalifikuje się do tego jedna z części jej działalności: teksturowanie włókien. Druga, farbowanie, mogłaby być prowadzona w strefie, ale zdaniem indyjskiej firmy, nie można tych procesów rozdzielić.

Atak z Zachodu

Plany RIL są dużo większe.

— W ciągu pięciu lat możemy wydać 300-500 mln EUR (1,1-1,8 mld zł) na inwestycje związane z branżą petrochemiczną. Oczekujemy jednak wsparcia od rządu. Ewentualny rozwój zależy też od tego, jak nam pójdzie z pierwszym projektem: czy znajdziemy dobrych pracowników, którzy potrafią się szybko uczyć itp. — zapowiada Mohan Murti.

Szczegółów projektu nie chce na razie ujawniać.

Trevira, niemiecka spółka kupiona przez RIL w 2004 r., weszła do Zielonej Góry w 2006 r. Ma poza tym zakłady w niemieckich miastach Bobingen i Guben, duńskim Silkeborgu i belgijskim Quevaucamps oraz centrum badawczo-rozwojowe w Bobingen.

RIL to drugi indyjski inwestor w okolicach Zielonej Góry. W Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zainwestowała już Arista Tubes, producent opakowań. Firma wydała 15 mln USD (37,9 mln zł) na zakład produkcji tub laminowanych dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego w Międzyrzeczu.

Małgorzata Grzegorczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane