Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w lipcu o 2,2 proc. - analitycy

Lesław Kretowicz/ISB
opublikowano: 20-08-2008, 15:24

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii w lipcu wzrosła o 2,2% r/r wobec 2,1% odnotowanych w poprzednim miesiącu, uważają analitycy.

Dziesięciu ankietowanych ekonomistów oczekuje inflacji bazowej na poziomie 2,2%, przy średniej oczekiwań dokładnie na tym poziomie. Szacunki ekspertów mieściły się wąskim przedziale 2,1% do 2,3%.

W czerwcu miary inflacji bazowej przedstawiały się następująco:

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii - nowa miara wprowadzona w ubiegłym miesiącu przez bank centralny zamiast inflacji bazowej netto - wyniosła 2,1% w ujęciu rocznym wobec 2,1% r/r miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa netto (wskaźnik ten będzie publikowany tylko do końca tego roku) wyniosła w czerwcu 3,4% wobec 3,2% w maju.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen kontrolowanych wyniosła w czerwcu 4,3% w ujęciu rocznym wobec 3,9% miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności wyniosła 4,8% r/r wobec 4,5% przed miesiącem.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw wyniosła 4,7% wobec 4,4% miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 4,9% wobec 4,5% przed miesiącem.

Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w lipcu wyniósł 4,8% r/r, wobec 4,6% r/r miesiąc wcześniej.

W ramach nowej miary inflacji bazowej z koszyka CPI wyłączane będą - oprócz cen żywności i napojów bezalkoholowych - także ceny energii, na które składają się ceny paliw oraz ceny nośników energii (gaz, energia elektryczna, opał etc.).

Inflacja bazowa jest wyliczana przez bank centralny różnymi metodami: oprócz inflacji netto (po wyłączeniu cen żywności i cen paliw), są to także inflacja po wyłączeniu wzrostu cen kontrolowanych, inflacja po wyłączeniu cen o największej zmienności (m.in. cen niektórych warzyw i owoców, cen energii, opłat za użytkowanie mieszkania, niektórych usług pocztowych i telekomunikacyjnych).

NBP poda dane o inflacji bazowej za lipiec w czwartek, 21 sierpnia, o godz. 14.00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz/ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu