Inflacja bazowa potwierdza brak presji CPI w gospodarce

opublikowano: 22-01-2007, 15:44

Grudniowe dane o inflacji bazowej pokazują, że w gospodarce nie ma obecnie istotnej presji inflacyjnej.

Grudniowe dane o inflacji bazowej pokazują, że w gospodarce nie ma obecnie istotnej presji inflacyjnej, co stanowi argument wspierający „gołębią” część Rady Polityki Pieniężnej (RPP), choć informacje te nie zmieniają oczekiwań analityków co do terminu wprowadzania zmian w wysokości stóp procentowych.

„Brak zmian w dynamice inflacji bazowej netto w grudniu wobec listopada potwierdza brak presji inflacyjnej w gospodarce i wzmacnia ‘gołębie’ w RPP” – napisali analitycy Banku BPH w komentarzu do danych.

Także analitycy Banku Zachodniego WBK podkreślają, że wskaźniki inflacji bazowej niezmiennie wskazują na brak oznak presji inflacyjnej, w szczególności takiej, która mogłaby zagrozić trwałym przekroczeniem celu inflacyjnego 2,5% przez wskaźnik CPI w średnim okresie.

„Inflacja netto nie wzrosła w grudniu, mimo że to paliwa i żywność obniżały ogólny wskaźnik cen konsumpcyjnych, co wskazuje, że ceny pozostałych towarów i usług również nie podlegają istotnej presji wzrostowej” – zauważają analitycy BZ WBK.

Ich zdaniem, stanowi to argument na wsparcie scenariusza, zakładającego brak konieczności podwyżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

„Według naszych przewidywań inflacja netto będzie wzrastać w tym roku, ale tempo tego wzrostu będzie bardzo umiarkowane i przez cały rok powinna ona znajdować się poniżej poziomu 2,5%” – konkludują.

Także analitycy BPH uważają, że poniedziałkowe dane nie wpłyną na przyszłotygodniowe decyzje RPP. Według nich do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie najwcześniej w II kw. tego roku.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał w poniedziałek, że inflacja bazowa netto w grudniu wyniosła 1,6% w ujęciu rocznym wobec 1,6% w listopadzie. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik ten wyniesie w grudniu 1,6-1,7% r/r przy średniej na poziomie 1,7%.

(ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane