Inflacja ciśnie coraz mocniej

BARTOSZ SAWICKI analityk DM TMS Brokers
opublikowano: 15-03-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Dynamika wskaźnika CPI w lutym zaskoczyła. Ceny konsumenckie wzrosły 4,3 proc. rok do roku i 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym. Presja inflacyjna okazała się silniejsza, niż zakładaliśmy, przekroczyła także oczekiwania rynku. Można to częściowo przypisać rekonstrukcji koszyka inflacyjnego.

Do wyższego wzrostu cen przyczyniły się zarówno czynniki zewnętrzne, jak i krajowe, które można postrzegać jako przejaw siły popytu wewnętrznego. Do pierwszej grupy należy zakwalifikować przede wszystkim wysokie ceny ropy, wynikające z napięć geopolitycznych w rejonie Zatoki Perskiej, które przełożyły się na zwyżkę cen w kategorii transport o 0,6 proc. m/m.

Wzrosły także tradycyjnie zmienne ceny żywności (o 0,7 proc. m/m, podczas gdy średnio w ostatniej dekadzie ich dynamika w lutym wyniosła 0,2 proc.), co również wpisuje się w tendencje ogólnoświatowe. Globalne ceny żywności mierzone wskaźnikiem obliczanym przez agendę Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa były o około 1 proc. wyższe niż w styczniu.

Wysokie wartości wskaźników inflacyjnych odsuwają nieco perspektywę spadku do celu NBP. Nie przyniosą jednak radykalnej zmiany polityki monetarnej. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymywać będzie jastrzębi ton, lecz nie zdecyduje się na podwyżki stóp. Stanowisko rady przełożyło się na zmianę wyceny rynkowych stóp procentowych, co jest jednym z głównych czynników wspierających złotego. Umocnienie naszej waluty (od początku roku do dolara o 10 proc., a do euro o 8,5 proc.) decydenci przyjmują bardzo dobrze, bo ogranicza ono presję cenową. Mimo to inflacja CPI od stycznia ubiegłego roku utrzymuje się powyżej górnego ograniczenia celu inflacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARTOSZ SAWICKI analityk DM TMS Brokers

Polecane