Inflacja do końca roku pozostanie głównie pod wpływem czynników podażowych

Internet Securities
opublikowano: 14-09-2005, 17:37

Inflacja pozostaje pod wpływem cen ropy i do końca roku to właśnie czynniki podażowe będą decydować o dynamice wzrostu cen, twierdzą ekonomiści. Dopiero w przyszłym roku o procesach inflacyjnych zaczną decydować czynniki popytowe.

Inflacja pozostaje pod wpływem cen ropy i do końca roku to właśnie czynniki podażowe będą decydować o dynamice wzrostu cen, twierdzą ekonomiści. Dopiero w przyszłym roku o procesach inflacyjnych zaczną decydować czynniki popytowe.

W środę Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja sierpniowa wyniosła 1,6% r/r, czyli nieco powyżej oczekiwań (1,5%) i dokładnie tak, jak przewidywało Ministerstwo Finansów.

„To co widać i co może być trendem na najbliższe kilka miesięcy to informacja, że ceny żywności nie są czynnikiem obniżającym inflację, co wynika po części ze słabszych nieco zbiorów, a także z wyższych kosztów transportu” – powiedział Michał Dybuła, analityk BNP Paribas.

W sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,5% r/r, natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu odnotowały wzrost o 2,3% w ujęciu miesięcznym i o 14,7% r/r.

„W ciągu najbliższych miesięcy wskaźnik inflacji będzie głównie pod wpływem cen ropy i ewentualnych ruchów ze strony Ministerstwa Finansów poprzez ruchy na stawce akcyzy na benzynę” – powiedział Dybuła.

„Z punktu widzenia RPP sytuacja nie wymaga chyba zmiany nastawienia, tym bardziej że presja popytowa się nie ujawniła, natomiast trzeba pamiętać, że w przyszłym roku ta presja popytowa wzrośnie z powodu m.in. indeksacji rent i emerytur i zwrotu VAT na materiały budowlane, co wydatnie powiększy dochody do dyspozycji ludności” – podsumował Dybuła.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na sierpniowym posiedzeniu łagodne nastawienie w polityce pieniężnej i jednocześnie obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4,5%

Mirek Kuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja do końca roku pozostanie głównie pod wpływem czynników podażowych