Inflacja kluczowa dla rynków akcji

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 06-09-2021, 18:34

Poniedziałkowy handel na rynkach finansowych przebiega w leniwych nastrojach, gdyż inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady obchodzą dziś Święto Pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że pomimo niższej płynności indeksy akcyjne z Europy zakończyły dzień na solidnym plusie.

Rynki akcji w Europie mają za sobą kolejny udany dzień. Europejski STOXX Europe 600 wzrósł o 0,7% i zakończył dzień nieznacznie poniżej sierpniowych historycznych szczytów. Inwestorzy z rynku akcji mają powody do zadowolenia, gdyż hossa trwa w najlepsze – nawet pomimo podwyższonej inflacji, która w wielu przypadkach staje się kwestią szczególnie niepokojącą.

Jak donosi dziś agencja Bloomberg, w trakcie ostatniego sezonu wyników w Azji spółki wspominały słowo „inflacja” najczęściej od co najmniej 18 lat. Kwestia rosnących cen pojawia się w raportach i w trakcie konferencji wynikowych – w wielu przypadkach jest to istotny problem, z którym przedsiębiorstwa muszą się obecnie mierzyć. Dobrym przykładem z naszego rodzimego rynku może być Pekabex (PBX.PL), który w zeszłym tygodniu przedstawił rozczarowujące szacunkowe wyniki za II kwartał. Jak podano, słabe rezultaty spowodowane były bezprecedensowymi podwyżkami cen materiałów i usług budowlanych. Na tej samej sesji kurs spółki runął o blisko 12%. Oczywiście to tylko jeden z przykładów, bo wiele przedsiębiorstw musi mierzyć się z rosnącymi cenami, a przełożenie wyższych kosztów na klienta nie zawsze jest łatwe do wykonania.

O inflacji wypowiedział się też prezes NBP Adam Glapiński. W wywiadzie dla PAP Biznes prezes Glapiński stwierdził, że „wszystkie prognozy” wskazują na spowolnienie dynamiki cen w przyszłym roku. Czy faktycznie tak będzie? Niewykluczone, choć nawet w takim przypadku możemy mieć do czynienia z inflacją istotnie wyższą niż w poprzednich latach. Dla inwestorów z rynku akcji jest to kolejne wyzwanie – wybrać takie spółki bądź sektory, które dobrze radzą sobie w środowisku podwyższonej inflacji. W tym tygodniu dane o inflacji producenckiej PPI napłyną m.in. ze Stanów Zjednoczonych (piątek, 14:30). Raport będzie kluczowy nie tylko z perspektywy pojedynczych przedsiębiorstw, ale również w kontekście szeroko pojętej sytuacji gospodarczej na świecie, która wpływa przecież na decyzje bankierów centralnych.

Warszawski parkiet ma za sobą bardzo udany dzień. Indeks WIG20 przebił barierę 2400 punktów i sięgnął poziomu 2416 punktów (+1,49%). Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,40%, natomiast średnie spółki skupione w indeksie mWIG40 wzrosły o 1,55%.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Pachucki, Dział Analiz XTB

Polecane