Inflacja konsumencka utrzyma się powyżej celu Banku Japonii

PM, Bloomberg
opublikowano: 24-05-2022, 12:47
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według ankietowanych ekonomistów inflacja bazowa cen konsumenckich w japońskiej gospodarcze utrzyma się powyżej ustalonego przez bank centralny poziomu 2 proc.

Fot. Colton Jones/Unsplash

Ceny konsumenckie z wyłączeniem świeżej żywności wzrosną o 2,1 proc. w bieżącym i przyszłym kwartale w porównaniu do roku ubiegłego oraz o 2,2 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg News wśród 57 ekonomistów.

Według ekspertów, inflacja może być teraz wysoka jak na standardy japońskie, ale pozostaje niska w porównaniu z tym, co obserwujemy w innych krajach, ponieważ japońskie firmy nie mogą łatwo podnieść cen, gdy wzrost płac jest powolny.

W bieżącym kwartale analitycy przewidują również niższy od oczekiwanego poziom ożywienia gospodarczego. Produkt krajowy brutto wzrosnąć ma o 4,5 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc temu szacowano wzrost ponad 5-proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane