Inflacja na Wyspach najniższa od ponad połowy wieku

Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii zeszła poniżej zera, co jest wydarzeniem nie notowanym w tym kraju od ponad połowy wieku, informuje Bloomberg.

Ceny konsumpcyjne spadły w kwietniu o 0,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne. Ekonomiści oczekiwali tymczasem wartości stopy inflacji równej zeru. Z kolei inflacja bazowa zmniejszyła się o 0,8 proc. do najniższego poziomu od 2001 r. 

Zobacz więcej

Mark Carney, gubernator Banku Anglii Bloomberg

Bank Anglii znalazł się w mało komfortowej sytuacji. Zamierza bowiem rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych (obecnie główna stopa benchmarkowa wynosi 0,5 proc.  i jest rekordowo niska), a tymczasem inflacja pozostaje daleko w tyle za przyjętym celem na poziomie 2 proc.

Zdaniem Marka Carneya, gubernatora BoE, okres spadających cen miał charakter tymczasowy i ma nadzieję, że inflacja przyspieszy pod koniec roku. 

Spadek cen w ujęciu rocznym o 0,1 proc. jest pierwszym odkąd biuro statystyczne zaczęło gromadzić dane w tej formie w 1996 r. Bazując na serii historycznych danych opracowanych przez NBS, to pierwszy spadek wskaźnika od 1960 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja na Wyspach najniższa od ponad połowy wieku