Inflacja nadal czyści kieszenie inwestorów

Krzysztof Barembruch
opublikowano: 18-08-2008, 00:00

Piątkową sesję rozpoczęliśmy od wyników KGHM. Nie były rewelacyjne, bo słabsze niż w poprzednim roku, ale niewiele wyższe od oczekiwań. To wystarczyło bykom. Przy płytkim rynku niewiele zleceń kupna podniosło cenę o 4 proc.

O 14.30 okazało się, że inflacja w USA jest wyższa od prognoz i wyniosła 5,6 proc. Z plusów przeszliśmy na prawie jednoprocentowe minusy. Szczególnie martwił wzrastający obrót. Coraz więcej spółek traciło na wartości. Dopiero rozpoczęcie handlu w USA tchnęło nadzieję w resztki byków, które zdołały jedynie nieznacznie zmniejszyć skalę przeceny. Krótszy tydzień kończymy w niezbyt dobrych nastrojach. Byki nie wykorzystały szansy, a zwrot nastąpił przy ważnych poziomach technicznych. Dobra atmosfera może jednak szybko powrócić na nasz parkiet dzięki giełdom USA.

Dane o europejskim PKB były zgodne z przewidywaniami. Wzrost wyniósł 1,5 proc., ale już po uwzględnieniu czynników sezonowych spadł o 0,2 proc. Mimo to, gracze jak zwykle zignorowali europejskie dane. Żadnej reakcji nie było również na prognozy inflacji i PKB podane przez ECB. W 2008 r. inflacja ma wzrosnąć do 3,6 proc. a wzrost gospodarczy osiągnie o 1,6 proc. Nie są to dobre wiadomości dla euro.

Krzysztof Barembruch

AZ Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Barembruch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu