Inflacja najniższa od 65 miesięcy

JKW
opublikowano: 18-02-2013, 00:00

Takiego hamowania polskiej inflacji nie było od lat.

Wskaźnik wzrostu cen wyniósł w listopadzie 1,7 proc., co jest najniższym wynikiem od sierpnia 2007 r. W siedem miesięcy inflacja w Polsce spadła już o 2,6 pkt proc. To dobra wiadomość dla konsumentów, ale też kredytobiorców zadłużonych w złotych. Ostre hamowanie cen może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do dalszych cięć stóp procentowych.

None
None

— Spadek inflacji jest przede wszystkim skutkiem obniżek cen gazu, benzyny i żywności, ale też potwierdza, że popyt konsumpcyjny w polskiej gospodarce jest bardzo słaby — uważa Piotr Dmitrowski, ekonomista BGK. Jego zdaniem, w kolejnych miesiącach inflacja będzie dalej się obniżać, ale skala spadku nie będzie już tak spektakularna jak w poprzednich miesiącach.

— W marcu wskaźnik może obniżyć się poniżej dolnej granicy wahań dopuszczalnych przez bank centralny, czyli 1,5 proc. Niska inflacja jest sygnałem przemawiającym za dalszym łagodzeniem polityki monetarnej, dlatego oczekujemy, że RPP zredukuje w marcu stopy o kolejne 0,25 pkt bazowych. Potem na jakiś czas wstrzyma się z cięciami — mówi Piotr Dmitrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane