Inflacja nie wpłynęła na ceny

Kamil Zatoński
15-09-2005, 00:00

Inflacja w sierpniu wzrosła do 1,6 proc. z 1,3 proc. w lipcu, co nieznacznie przekroczyło oczekiwania rynku, ale nie na tyle, by wpłynąć na ceny obligacji. O godz. 16.15 rentowność dwulatek pozostawała na poziomie z otwarcia (4,27 proc.), podobnie jak dziesięciolatek (4,61 proc.). Nieco niższa była dochodowość pięciolatek (4,53 wobec 4,55 proc.), ale spadku nie należy wiązać z danymi GUS. Teraz w informacjach o dynamice i cenach produkcji przemysłowej (publikacja w przyszły poniedziałek) inwestorzy będą szukać kolejnego potwierdzenia, że gospodarka rozwija się wolniej.

Sierpniowy poziom inflacji daje jednak wciąż nadzieje na dalsze obniżki stóp procentowych. Potwierdził to wczoraj Stanisław Nieckarz, członek RPP, który uważa również, że nie zanosi się na destabilizację finansów publicznych po wyborach do parlamentu. Wydaje się jednak, że dla uczestników rynku częste wypowiedzi Stanisława Nieckarza przestały już być barometrem poglądów władz monetarnych. Najlepiej obrazuje to brak reakcji na nie. Z kwotowań kontraktów na przyszłą stopę procentową (FRA) wciąż jednak wynika, że inwestorzy spodziewają się obniżki o 25 pkt baz. do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja nie wpłynęła na ceny