Inflacja odbiła, ale nieznacznie

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers
opublikowano: 14-02-2014, 00:00

Najsurowsza od lat zima utrudnia rzetelną ocenę kondycji amerykańskiej gospodarki.

W rezultacie seria mieszanych publikacji skutecznie uśmierca oczekiwania na szybką normalizację polityki Fedu i wzbudza apetyt na waluty oraz aktywa gospodarek państw wschodzących. Nasz indeks apetytu na ryzyko w regionie EMEA wyraźnie odbił, co idzie w parze z odrabianiem strat przez większość walut regionu. Kurs EUR/PLN spadał do 4,16 zł, lecz nasze szacunki wartości godziwej wskazują na umiarkowane przewartościowanie złotego.

Niskie wartości wskaźników inflacyjnych nie wywierają jeszcze presji na RPP, by podnieść koszt pieniądza. Spodziewamy się, że w styczniu dynamika CPI wzrośnie, ale zaledwie do 0,9 proc. W pierwszym kwartale oczekujemy wzrostu inflacji konsumenckiej o 1,3 proc. r/r, a w całym 2014 r. o 1,7 proc. r/r. Nasze prognozy umiarkowanego wzrostu inflacji bazują na przyspieszającej koniunkturze. Na podstawie całorocznego odczytu PKB z końca stycznia oraz danych publikowanych za okres czwartego kwartału szacujemy, że PKB w ostatnim kwartale 2013 r. wzrósł o 2,8 proc. Stanowi to dobry punkt wyjścia dla odczytów za ten rok. W ślad za przyspieszającą koniunkturą poprawi się kondycja rynku pracy. Jeśli tylko wynagrodzenia trwale wzrastać będą powyżej 3 proc. r/r, to za kilka miesięcy powinniśmy obserwować wzrost inflacji bazowej powyżej 1,5 proc. r/r. A to z pewnością nie ujdzie uwadze rodzimych władz monetarnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy