Inflacja spadnie pod koniec roku

KRZYSZTOF WOŁOWICZ DM TMS Brokers
opublikowano: 13-09-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

W lipcu inflacja w Polsce wróciła do trendu spadkowego. Wyniosła 4 proc. i była o 0,3 pkt proc. niższa niż miesiąc wcześniej. Pomogły w tym czynniki sezonowe. Latem ceny konsumpcyjne zwykle spadają i prawidłowość ta znalazła potwierdzenie również w tym roku. Wskaźnik miesięcznego wzrostu cen w lipcu wyniósł minus 0,5 proc. Największy wpływ na spadek inflacji miały ceny żywności. W lipcu spadły średnio o 2,2 proc. w porównaniu z czerwcem. Przez ostatnie 12 lat ceny tej grupy dóbr obniżały się w lipcu przeciętnie o 1,3 proc. Ponieważ udział cen żywności w koszyku inflacyjnym wynosi 22 proc. To największa pozycja.

W sierpniu spodziewamy się również spadku cen zarówno żywności, jak i inflacji. Będzie to tylko niewielki „kroczek”, a inflacja w ujęciu rocznym obniży się jedynie o 0,1 pkt proc., do 3,9 proc. Mediana oczekiwań rynkowych jest trochę wyższa — wynosi 3,8 proc. Optymiści spodziewają się spadku do 3,6 proc., nikt nie zakłada natomiast wzrostu wskaźnika. Oczywiście dotyczy to tylko danych za sierpień. Im dłuższy horyzont prognozy, tym zapewne różnice w oczekiwaniach są większe. Wynika to z różnej oceny czynników mogących wpływać na inflację w dłuższym okresie. Niewiadomych jest wiele. Jak zachowa się kurs walutowy w najbliższych miesiącach? Jak ukształtują się ceny surowców energetycznych, w tym głównie ropy naftowej? Co z cenami żywności ? To czynniki w dużym stopniu tzw. egzogeniczne, czyli takie, na które krajowa polityka pieniężna nie ma wpływu.

Wewnętrzne procesy gospodarcze związane ze spadkiem tempa wzrostu gospodarczego,

pogarszającą się sytuacją na rynku pracy i brakiem presji płacowej w gospodarce jednoznacznie wskazują na wysokie prawdopodobieństwo spadku tempa wzrostu cen konsumpcyjnych w kolejnych miesiącach. Nasza najnowsza prognoza zakłada przyspieszenie spadku rocznej inflacji od października. Spodziewamy się, że wtedy inflacja obniży się poniżej górnej granicy odchylenia od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc.). W kolejnych miesiącach spadek będzie kontynuowany. Prognoza ta obarczona jednak jest ryzykiem wystąpienia wspomnianych już niekorzystnych zdarzeń zewnętrznych.

Nasza najnowsza prognoza zakłada przyspieszenie spadku rocznej inflacji od października. Spodziewamy się, że wtedy inflacja obniży się poniżej górnej granicy odchylenia od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KRZYSZTOF WOŁOWICZ DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu