Czytasz dzięki

Inflacja w Chinach najniższa od października

opublikowano: 10-04-2020, 06:36

Dynamika wzrostu cen detalicznych w marcu w Chinach okazała się niższa niż oczekiwano dzięki m.in. stabilizacji cen żywności i paliw, a także słabemu popytowi.

Ceny detaliczne rosły w marcu o 4,3 proc. Mediana prognoz rynkowych wynosiła 4,9 proc. Ceny produkcji sprzedanej spadały o 1,5 proc., oczekiwano niższej deflacji, wynoszącej 1,1 proc.

Przywracanie dostaw po okresie trudności spowodowanych przez walkę z epidemią umożliwiło zniżkę cen m.in. jaj, owoców oraz ryb i owoców morza. Wieprzowina, która jest jednym z kluczowych składników kosztów uwzględnianych w CPI, drożała w marcu o 116,4 proc. w ujęciu rocznym. W lutym jej cena rosła o 135,2 proc.

W ujęciu bazowym, czyli bez uwzględniania cen żywności i paliw, inflacja wynosiła w marcu w Chinach 1,2 proc. w skali roku, ale w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadały.

- Gospodarka obecnie cierpi z powodu ogólnego spadku cen od żywności po różne usługi, co jest skutkiem epidemii – powiedział Xing Zhaopeng, ekonomista Australia and New Zealand Banking Group w Szanghaju. – Przemysł będzie miał duże kłopoty z powodu spadających cen produkcji – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane