Inflacja w Chinach najwyższa od siedmiu lat

opublikowano: 10-12-2019, 08:16

W listopadzie 2019 r. inflacja cen konsumenckich (CPI) znacząco przyspieszyła, osiągając najwyższy poziom od siedmiu lat. Tymczasem wskaźnik cen producentów (PPI) kontynuował zniżkę, co komplikuje sprawę tamtejszemu bankowi centralnemu, próbującemu ożywić stygnącą gospodarkę.

Inflacja CPI wzrosła w minionym miesiącu do 4,5 proc. w porównaniu z listopadem 2018 r., wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego. W październiku wskaźnik cen konsumenckich kształtował się na poziomie 3,8 proc. Wtorkowy odczyt okazał się wyższy od mediany prognoz ekonomistów, wynoszącej 4,3 proc. 

Z kolei wskaźnik cen producentów (PPI) odnotował w listopadzie spadek o 1,4 proc. w ujęciu rocznym, ale dynamika spadku wyhamowała nieco z -1,6 proc. w październiku. Ujemne odczyty w przypadku PPI są obserwowane od pięciu miesięcy. 

Głównym czynnikiem odciskającym swoje piętno na inflacji CPI była ponownie drożejąca wieprzowina. Jej ceny wzrosły aż o 110 proc. w porównaniu z listopadem 2018 r. w wyniku rozprzestrzeniania się epidemii ASF. Eksperci oceniają, że dodała ona 2,64 proc. do CPI. Inflacja bazowa, nie uwzględniająca najbardziej wrażliwą żywność i ceny energii utrzymała się na poziomie 1,4 proc. co wskazuje na utrzymywanie się słabego popytu krajowego.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy