Inflacja w Chinach przyspiesza

opublikowano: 09-11-2016, 07:23

Stopa inflacji konsumenckiej w Chinach wzrosła w październiku 2016 r. najmocniej od sześciu miesięcy, głównie ze względu rosnące ceny żywności. Z kolei ceny producentów podskoczyły do niemal pięcioletniego szczytu, donosi Reuters.

Wskaźnik CPI wzrósł w październiku o 2,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. We wrześniu dynamika wzrostu wyniosła 1,9 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowy Urząd Statystyczny. W tym przypadku odczyt pokrył się z oczekiwaniami ekonomistów.

Zobacz więcej

Chiny, flaga

ARC

Inaczej było w przypadku wskaźnika cen producentów (PPI). Przebił on prognozy specjalistów rosnąc o 1,2 proc. w stosunku do października 2015 r. To największy wzrost wskaźnika od grudnia 2011 r. Tymczasem projekcje zakładały zwyżkę rzędu 0,8 proc. 

Podwyżki cen żywności były głównym czynnikiem napędzającym inflację CPI. Podrożała ona o 3,7 proc. wobec zwyżki o 3,2 proc. we wrześniu. Z kolei ceny produktów nie żywnościowych zwiększyły się o 1,7 proc. 

W ujęciu miesięcznym inflacja CPI spadła o 0,1 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy