Inflacja w Chinach rozczarowuje dynamiką

opublikowano: 10-07-2017, 07:35
aktualizacja: 10-07-2017, 07:36

Ceny producentów w Chinach utrzymały dynamikę, sygnalizując tym samym, ze popyt w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce nadal utrzymuje swoje tempo, choć nie jest ono satysfakcjonujące, co jest efektem m.in. ograniczeń prawnych i wprowadzanych od pewnego czasu restrykcji, donosi Bloomberg.

Indeks cen producentów wzrósł w czerwcu 2017 r. o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Odczyt jest zgodny z oczekiwaniami większości analityków. 

Zobacz więcej

Chiny, Szanghaj

fot. Bloomberg

Nieco słabiej zaprezentowała się inflacja konsumencka. Wskaźnik CPI wzrósł „jedynie” o 1,5 proc. co jest wynikiem nieznacznie gorszym od projekcji specjalistów, których mediana kształtowała się na poziomie 1,6 proc. 

Ekonomiści obawiają się, że niższa inflacja będąca m.in. rezultatem osłabienia notowań surowców oraz ruchy organów regulacyjnych zmierzające do ograniczenia procesu nadmiernego zaciągania pożyczek, mogą doprowadzić do pogorszenia koniunktury w tym roku.

Dane pokazują "…że w gospodarce światowej nadal mamy do czynienia z uśpieniem inflacja pomimo dość przyzwoitego wzrostu w ostatnim czasie" – ocenia Rob Subbaraman, główny ekonomista  Azji z wykluczeniem Japonii w Nomura Holdings w Singapurze.

Z kolei Rajiv Biswas, główny ekonomista  Azji i Pacyfiku w IHS Markit w Singapurze, że „…inflacja cen producentów już spadła z 7,8 proc. w ujęciu rok do roku w lutym do 5,5 proc. w czerwcu, gdy globalne ceny surowców poddały się niewielkiemu ożywieniu. W najbliższych miesiącach prawdopodobne jest dalsze spowolnienie wzrostu cen producentów w Państwie Środka".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja w Chinach rozczarowuje dynamiką