Inflacja w Egipcie na szczycie

opublikowano: 18-09-2017, 09:19
aktualizacja: 18-09-2017, 09:20

W ostatnich miesiącach inflacja w Egipcie osiągnęła szczyt, zaś szok wywołany mocnym spadkiem funta w ubiegłym roku zdecydowanie osłabł, donosi Bloomberg.

Byliśmy agresywni w naszej polityce pieniężnej. Było to jednak konieczne zważywszy na presję inflacyjną – powiedział Tarek Amer, szef egipskiego banku centralnego. 

Średnioterminowy cel instytucji zakłada inflację na poziomie 7 proc. Oczekuje się, że w drugiej połowie 2018 r. główna stopa benchmarkowa spadnie do około 13 proc. 

Inflacja jest zgodna z prognozami, a gospodarka bardzo dobrze” reaguje” na reformy – wyjaśnia Amer.

Egipski funt od listopada minionego roku stracił niemal połowę wartości w relacji do amerykańskiego dolara co doprowadziło do wzrostu inflacji do poziomu ponad 30 proc. Zmusiło to bank centralny do zaostrzenia polityki monetarnej i podniesienia głównej stopy procentowej o 700 punktów bazowych, co z kolei zwiększyło atrakcyjność  egipskich aktywów.

Według Amera, egipska gospodarka rozwija się obecnie w tempie 4,9 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja w Egipcie na szczycie