Inflacja w Hiszpanii zaskoczyła przyspieszeniem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-05-2022, 13:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najnowszy odczyt inflacyjny z hiszpańskiej gospodarki zaskoczył wzbudzając obawy, czy wzrost cen w strefie euro osiągnął już szczyt, informuje Bloomberg.

Fot. Ralph (Ravi) Kayden/Unsplash

Według opublikowanych w poniedziałek (30.05) danych, zharmonizowana inflacja konsumencka w maju 2022 r. w Hiszpanii przyspieszyła do 8,5 proc. w ujęciu rocznym z 8,3 proc. w kwietniu. Tzw. inflacja bazowa, nie obejmująca poddających się silnym wahaniom cen żywności i energii, wzrosła do 4,9 proc.

Majowy skok był w dużej mierze napędzany wzrostem kosztów paliw, który zrównoważył, a nawet przebił spadek cen energii elektrycznej.

Odczyt podnosi niepewność odnośnie przyszłych działań Europejskiego Banku Centralnego, którego przedstawiciele sugerują, że mamy, lub wkrótce będziemy mieli do czynienia z inflacyjnym szczytem. Władze monetarne Eurolandu przygotowują się do podniesienia kosztów kredytu w lipcu i zniesienia ujemnych stóp procentowych podczas kolejnej wrześniowej decyzji.

Zaskakujące zdynamizowanie inflacji może zmusić EBC do podjęcia ostrzejszych działań, w tym wyższych niż do tej pory zakładano ( po 25 punktów bazowych w lipcu i wrześniu) podwyżek stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane