Inflacja w Meksyku zeszła poniżej celu banku centralnego

opublikowano: 09-12-2019, 19:34

Po raz pierwszy od 2016 r. inflacja w Meksyku spadła nieco poniżej celu banku centralnego. Zwiększa to szansę na kontynuację obniżek stóp procentowych już podczas grudniowego posiedzenia władz monetarnych.

Według danych meksykańskiego urzędu statystycznego, ceny konsumpcyjne wzrosły w listopadzie 2019 r. o 2,97 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. To wynik niższy też od mediany oczekiwań ekonomistów, która zakładała wartość na poziomie 3 proc. W porównaniu z październikiem ceny wzrosły natomiast o 0,81 proc. Tymczasem  Bank centralny dąży do inflacji na poziomie 3 proc., plus minus 1 punkt procentowy.

W coraz powszechniejszej opinii ekonomistów, Banco de Mexico zmniejszy koszty finansowania po raz czwarty z rzędu do 7,25 proc. podczas zaplanowanego na 19 grudnia posiedzenia.

Bank centralny deklarował, że stopniowo obniży stopy procentowe, mimo że stopy realne są jednymi z najwyższych wśród rynków wschodzących, a gospodarka znalazła się w recesji technicznej na początku roku.

Ceny podstawowe, które wykluczają najbardziej niestabilne pozycje w koszyku konsumentów, wzrosły w listopadzie o 0,22 proc. w ujęciu miesięcznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane