Inflacja w Niemczech może być największa od 4 lat

opublikowano: 30-01-2017, 12:34

Ceny rosły nadal w styczniu w Niemczech i inflacja może być po raz pierwszy od ponad 4 lat wyższa od docelowej, wskazanej przez Europejski Bank Centralny, pisze Reuters.

Agencja powołuje się na wstępne dane o inflacji opublikowane przez kilka niemieckich landów. Pokazały one, że ceny detaliczne rosły w większości regionów. W najbardziej zaludnionym, Nadrenii Północnej-Westfalii sięgała 2,1 proc. po tym jak wyniosła 1,9 proc. w grudniu. W Saksonii ceny rosły o 2,3 proc., a w Hesji o 2,4 proc. W Brandenburgii i Bawarii inflacja sięgała 1,7 proc.

Sondaż Reutersa wskazuje, że inflacja w styczniu w Niemczech wyniesie 2 proc. po tym jak w grudniu sięgała 1,7 proc. i była największa od grudnia 2012 roku. Stefan Muetze, ekonomista banku Helaba oczekuje jednak, że w unijnym ujęciu zharmonizowanym (HICP) inflacja cen detalicznych w Niemczech wyniesie 2,1 proc. Cel inflacyjny EBC to trochę poniżej 2,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja w Niemczech może być największa od 4 lat