Inflacja w Rosji wyhamowała, ale oczekiwania rynku są pesymistyczne

opublikowano: 05-10-2016, 07:33
Obserwuj w MójPB:

Rosyjska inflacja odnotowała trzecią z rzędu, zgodną z założeniami banku centralnego miesięczną obniżkę, donosi Bloomberg.

We wrześniu 2016 r. roczna stopa inflacji konsumenckiej wyhamowała do 6,4 proc. co jest najwolniejszym jej tempem od 2,5 roku wobec wzrostu o 6,9 proc. w sierpniu, wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Odczyt okazał się nieznacznie lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wynik na poziomie 6,5 proc., znalazł się natomiast w przedziale oczekiwanym przez Bank Rosji (6,4-6,5 proc.).

Ruble, waluty
Ruble, waluty
Bloomberg

Decydenci z banku centralnego przyjęli cel, by do końca 2017 r. stopa inflacji spadła do 4 proc. z 5,5-6 proc. w roku bieżącym. Warto jednak wspomnieć, że wskaźnik w minionych czterech latach za każdym razem okazywał się wyższy niż zakładały rosyjskie władze monetarne. 

Tymczasem oczekiwania inflacyjne na kolejne 12 miesięcy, wskaźnik determinujący politykę pieniężną, wzrosły do 14,2 proc. we wrześniu po spowolnieniu do 12,6 proc. w sierpniu, wynika z badań przeprowadzonych przez Bank Rosji. Z kolei w przypadku benchmarkowej stopy procentowej ekonomiści oczekują, że do końca tego roku zostanie ona obniżona z 10 do 8 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane