Inflacja w strefie euro na nowym rekordowym poziomie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-09-2022, 15:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Opublikowane w piątek dane Eurostatu potwierdziły, że odnotowana w sierpniu inflacja wspięła się na nowy rekordowy poziom będąc w dalszym ciągu napędzana przez rosnące gwałtownie ceny energii i żywności., informuje Reuters.

fot. Hannelore Foerster/Bloomberg

Wskaźnik cen konsumpcyjnych dla 19-państwowego bloku walutowego wzrosła w sierpniu 2022 r. o 0,6 proc. w ujęciu miesięcznym. W skali roku zdynamizowała się do 9,1 proc., co jest najwyższym poziomem od 1999 r., kiedy do obiegu weszło euro.

Wstępne dane Eurostatu zostały zweryfikowane w górę z 0,5 proc w przypadku zmiany miesięcznej i pozostawione na dotychczasowym poziomie w przypadku rocznej stawki.

Agencja statystyczna podkreśliła w swoim komunikacie, że 3,95 punktu procentowego zmiany rok do roku pochodziło z droższej energii – której koszty wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – zaś 2,25 punktu z rosnących cen żywności, alkoholu i tytoniu.

Co gorsze przyspieszyła również tzw. inflacja bazowa, nie uwzględniająca poddających się silnym wahaniom cen żywności, energii i paliw. Tak liczony wskaźnik był w sierpniu o 5,5 proc. wyższy niż rok wcześniej dynamizując się z 5,1-proc. wzrostu w lipcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane