Inflacja w strefie euro najniższa od 13 miesięcy, ale bazowa wzrosła

opublikowano: 31-03-2023, 11:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W marcu inflacja cen detalicznych spadła w strefie euro do 6,9 proc. w ujęciu rocznym z 8,5 proc. w lutym, wynika z tzw. szybkiego odczytu agencji Eurostat.

Oznacza to spadek inflacji najniżej od lutego 2022 roku. Odczyt jest niższy od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się spadku inflacji w marcu do 7,1 proc.

Inflacja bazowa, która nie uwzględnia żywności i energii, wzrosła w marcu do rekordowych 5,7 proc. z 5,6 proc. w lutym. Jest zgodna z prognozami ekonomistów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Spadek inflacji w marcu to głównie efekt taniejącej energii. W marcu jej ceny spadły o 0,9 proc. wobec wzrostu o 13,7 proc. w lutym. Poza energią dynamika cen nie skłania do optymizmu. Inflacja żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych wynosiła w marcu 15,4 proc. w ujęciu rocznym i była wyższa niż w lutym, kiedy wynosiła 15,0 proc. Inflacja cen usług także wzrosła do 5 proc. z 4,8 proc. w lutym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane