Czytasz dzięki

Inflacja w Wielkiej Brytanii najniższa od 2015 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 16-09-2020, 09:08

W sierpniu 2020 r. stopa inflacji w brytyjskiej gospodarce spadła do najniższego poziomu od pięciu lat.

Ceny konsumenckie (inflacja CPI) odnotowały w minionym miesiącu wzrost o zaledwie 0,2 proc. w ujęciu rocznym i spadek o 0,4 proc. w porównaniu z lipcem. 

Wielka Brytania
Zobacz więcej

Wielka Brytania fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Odczyt dotyczący porównanie sprzed rokiem okazał się wyższy niż zakładali ekonomiści (mediana wynosiła 0 proc.). Jednak w porównaniu z danymi za lipiec, kiedy to CPI roczna miała wartość 1 proc. (najwyższą od 2008 r.) oznacza to bardzo mocne wyhamowanie inflacji.

Potwierdza też obawy związane z wychodzeniem gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, kiedy to w II kwartale skurczyła się o ponad 20 proc. (w ujęciu annualizowanym).

Wśród przyczyn tak znaczącego spowolnienia inflacji eksperci wymieniają obniżkę podatków przez rząd i inne działania stymulacyjne mające wyrwać gospodarkę z recesji.

Tak niska inflacja jest też poważnym wyzwaniem dla Banku Anglii. Wynosi bowiem mniej niż połowę celu, który w kwietniu został ustalony na poziomie 2 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane