Czytasz dzięki

Inflacja w Wielkiej Brytanii najniższa od czterech lat

opublikowano: 17-06-2020, 09:23

Inflacja na Wyspach Brytyjskich zdecydowanie wyhamowała i w maju kształtowała się zaledwie na poziomie ¼ celu przyjętego przez Bank Anglii.

Ceny konsumpcyjne (inflacja CPI) były w maju o 0,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2019 r. To najniższa dynamika wskaźnika od 2016 r. Wśród głównych przyczyn wyhamowania wymienia się spadek cen paliw oraz dóbr rekreacyjnych.

Wielka Brytania
Zobacz więcej

Wielka Brytania fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Inflacja bazowa, jak wynika z danych urzędu statystycznego ONS, która nie obejmuje mocno wrażliwych na wahania cen energii i żywności spadła do 1,2 proc. 

Bank centralny, który już obniżył stopy procentowe do poziomu 0,1 proc. i wznowił skup obligacji w celu walki z kryzysem, powiedział, że gospodarka może zmierzać w kierunku najgorszego spowolnienia od trzech wieków, podczas gdy dane z ubiegłego tygodnia wykazały, że tylko w samym kwietniu PKB skurczył się o ponad 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane