Inflacja w Wielkiej Brytanii większa od szacunków BoE

(Paweł Kubisiak)
15-08-2006, 14:51

Ceny konsumpcyjne na Wyspach Brytyjskich już po raz trzeci z rzędu przekroczyły cel inflacyjny Banku Anglii (BoE). W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,4 proc. Wzrost inflacji jest efektem wysokich cen energii.

Ceny konsumpcyjne na Wyspach Brytyjskich już po raz trzeci z rzędu przekroczyły cel inflacyjny Banku Anglii (BoE). W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,4 proc. Wzrost inflacji jest efektem wysokich cen energii.

Inflacja nieznacznie spadła wobec 2,5 proc. odnotowanych w czerwcu, jednak był to najwyższy poziom na Wyspach od 1997 roku. Poziom inflacji przekroczył cel BoE, lecz był zgodny z szacunkami analityków.

Według urzędu statystycznego, w stosunku do czerwca spadły ceny mebli, paliw, transportu i podróży, ubrań i obuwia, natomiast wzrosły ceny żywności, w tym serów, owoców, jajek i mięsa.

Ze względu na wyższe koszty energii, bank centralny podniósł swoją prognozę inflacji do 2,7 proc. na koniec roku. Jednak BoE uspokaja, że presja inflacyjna ze strony importowanych surowców jest ograniczana przez silnego funta, który wzrósł w tym roku wobec innych walut o 9 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja w Wielkiej Brytanii większa od szacunków BoE