Inflacja wzrosła do 4,0 proc. w grudniu

DI, ISB
opublikowano: 02-01-2008, 16:24

Wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wyniósł 0,3% m/m, co przekłada się na roczny wskaźnik inflacji w  wysokości 4,0% wobec 3,6% odnotowanych w listopadzie, podał resort w środowym komunikacie.

"Ministerstwo Finansów szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2007 r. (m-c poprzedni = 100) wyniósł 100,3. Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu może wzrosnąć do 104,0" - podano w komunikacie.

Październikowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakłada, że na koniec 2007 roku można oczekiwać inflacji poniżej lub w 2,5-proc. celu NBP. Jednak przedstawiciele banku centralnego, na czele z prezesem Sławomirem Skrzypkiem, oczekiwali znacznie wyższego poziomu tego wskaźnika. Halina Wasilewska-Trenkner i Marian Noga spodziewali się nawet osiągnięcia w najbliższych miesiącach 4-proc. inflacji.

Przed miesiącem Skrzypek mówił, że na początku 2008 roku inflacja może przekroczyć 3,5%, ale w II połowie wróci w okolice celu wynoszącego 2,5% +/- 1 pkt proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane