Inflacja wzrosła w Indiach do 17-miesięcznego maksimum

PM, Bloomberg
opublikowano: 12-04-2022, 16:05

Inflacja w indyjskiej gospodarce nabiera tempa. W marcu znalazła się na najwyższym poziomie od ponad roku, informuje Bloomberg.

confused_me/Pixabay

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego, w marcu 2022 r. inflacja roczna cen konsumenckich wzrosła w Indiach o 6,95 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. To odczyt przekraczający medianę oczekiwań rynku, która zakładała wynik na poziomie 6,4 proc. Równocześnie to najwyższy poziom wskaźnika od siedemnastu miesięcy.

Ceny żywności, które stanowią około połowę koszyka inflacyjnego, wzrosły w marcu o 7,68 proc. Paliwo i energia elektryczna podrożały o 7,52 proc., a ceny odzieży i obuwia o 9,4 proc.

Reserve Bank of India przewiduje, że w najbliższym czasie wzrost cen konsumenckich będzie postępował. Inflację napędza sytuacja pandemiczna oraz wojna wywołana przez wojska Władimira Putina na Ukrainie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane