Inflacja znowu daje o sobie znać

JKW
opublikowano: 22-10-2008, 00:00

W ostatnich tygodniach kryzys finansowy przyćmił zagrożenie związane ze wzrostem cen. Ale problem nie zniknął.

W ostatnich tygodniach kryzys finansowy przyćmił zagrożenie związane ze wzrostem cen. Ale problem nie zniknął.

Zawirowania na światowych rynkach finansowych spowodowały, że oczy ekonomistów — w tym Rady Polityki Pieniężnej (RPP) — skierowane były przede wszystkim na sytuację banków i firm. Na dalszy plan zeszła natomiast inflacja. Wczorajsze dane NBP przypominają jednak, że chociaż roczna dynamika cen spadła we wrześniu (z 4,8 proc. do 4,5 proc.), to wiele artykułów i usług nadal drożeje. Po wyłączeniu z inflacji konsumenckiej cen żywności i paliw, wzrosła ona z 4 proc. w sierpniu do 4,3 proc. we wrześniu. Jeśli zaś "wyczyścimy" inflację z cen żywności i energii, okaże się, że wskaźnik cen poszedł w górę z 2,7 proc. do 2,9 proc. W obu przypadkach to najwyższe wskaźniki od ponad 6 lat.

— Wypowiedzi członków RPP pokazują, że rada nadal przywiązuje dużą wagę do problemów związanych ze wzrostem cen i będzie dalej walczyć z inflacją. Z tego właśnie powodu nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych na kilku najbliższych posiedzeniach. Pierwsze cięcia będą możliwe dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku — uważa Agnieszka Decewicz, ekonomistka banku Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja znowu daje o sobie znać