Inflacja zrywa się ze smyczy

JKW
14-07-2010, 00:00

Koniec spadków dynamiki

Koniec spadków dynamiki

cen. W czerwcu inflacja

znowu poszła w górę,

co może przyspieszyć

podwyżki stóp.

Inflacja miała spadać, a rośnie. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu roczna dynamika cen konsumpcyjnych wzrosła do 2,3 z 2,2 proc. w maju. Tymczasem zarówno ekonomiści rynkowi, jak i analitycy Ministerstwa Finansów przed publikacją danych spodziewali się spadku inflacji do 2,1 proc.

Najbardziej zaskoczyły ceny żywności, napojów i wy-robów tytoniowych. Choć w czerwcu zwykle spadają, tym razem podskoczyły o 0,4 proc. A ponieważ kategoria ta ma największy udział w wydatkach przeciętnego Kowalskiego, zaważyło to na całej inflacji.

— Spośród artykułów żywnościowych najbardziej podrożały w czerwcu owoce (o 4,7 proc.), co potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że powódź może przełożyć się na znaczny wzrost ich cen. Tak samo mocno wzrosły ceny drobiu, na co wpływ miała podwyżka cen skupu — tłumaczy Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Inflację w dół ciągną natomiast większe niż przed rokiem przeceny odzieży i obuwia (spadek cen o 4 proc. rok do roku). W dół idą też ceny w łączności (-1,5 proc.) oraz w rekreacji i kulturze (-0,8 proc.).

Skok dynamiki cen konsumpcyjnych z 2,2 proc. na 2,3 proc. oznacza, że przerwana została dobra passa — inflacja spadała od czterech miesięcy. W dodatku ten wyskok może sugerować, że w kolejnych miesiącach ujarzmianie cen może być trudniejsze, niż zakładały prognozy. Jeśli te obawy się potwierdzą, Rada Polityki Pieniężnej może zacząć podnosić stopy wcześniej, niż dotąd zakładano.

— Rośnie ryzyko, że pierwsza podwyżka stóp procentowych może nastąpić już w listopadzie-grudniu. Nasz bazowy scenariusz mówi o styczniu przyszłego roku — zaznacza Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Dodaje jednak, że wciąż jest daleko od zmiany prognozy dla całej serii podwyżek stóp. Nadal spodziewa się, że na koniec 2011 r. główna stopa procentowa będzie na poziomie 4,5 proc., co oznacza podwyżki łącznie o 1 pkt proc. w ciągu półtora roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inflacja zrywa się ze smyczy