Informacja gospodarcza: dobra opinia jest ważna

SZYMON WILIŃSKI, dyrektor rozwoju informacji handlowej w Coface
opublikowano: 22-02-2018, 22:00

Komentarz autora rankingu "Gazele Biznesu".

Informacja (z łac. informatio — przedstawienie, wizerunek) to pewna relacja, której istotą jest zmniejszenie niepewności, nieokreśloności. Informacja jest zatem niezbędna w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. To właśnie na wiedzy i przejrzystości powinna opierać się działalność każdej firmy. Nasze Gazele Biznesu z pewnością zdają sobie sprawę, że im bardziej transparentna jest organizacja, im więcej o niej wiadomo i im więcej tych pozytywnych elementów widać w danej firmie, tym współpraca z tym przedsiębiorstwem staje się pewniejsza. Wiele firm boleśnie odczuło bowiem skutki braku rzetelnych informacji na temat nowego kontrahenta. Niezależnie od branży i wielkości przedsiębiorstwa warto sprawdzać wiarygodność potencjalnego partnera handlowego, badając jego sytuację prawną i faktyczną — zwłaszcza wypłacalność i doświadczenia płatnicze.

Skąd czerpać informacje? W szybkim pozyskiwaniu takich danych specjalizują się wywiadownie gospodarcze. W legalny sposób zbierają informacje o firmach, niestanowiące tajemnicy handlowej i dostępne w oficjalnych źródłach. Gromadzą je w bazach i analizują na zlecenie swoich klientów. W ten sposób pomagają wykryć nie tylko oszustów czy bankrutów, ale także przedsiębiorstwa z problemami finansowymi, o niejasnych powiązaniach, a także mające w zwyczaju celowe opóźnianie płatności. Bardzo ważnym źródłem danych jest też sama badana firma oraz jej kontrahenci.

Informacje o firmach stanowią podstawę do przygotowania rankingu Gazel Biznesu. Oprócz bogatej i stale aktualizowanej bazy informacji Coface o polskich firmach to właśnie dane nadesłane przez same przedsiębiorstwa pozwalają na efektywną weryfikację kandydatów i zakwalifikowanie ich do zestawienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SZYMON WILIŃSKI, dyrektor rozwoju informacji handlowej w Coface

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu