Informacje z Ameryki uspokoiły inwestorów

Marek Wierciszewski
opublikowano: 03-09-2010, 00:00

W czwartek na rynkach nadal panowały dobre nastroje po środowym rajdzie. Niezłe dane z amerykańskiego przemysłu napędzały giełdy azjatyckie, które rosły najmocniej od dwóch tygodni. Europa była bardziej ostrożna, a rynkom tylko w ograniczonym stopniu pomogło posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Na konferencji bankierzy zapowiedzieli, że linie kredytowe dla banków zostaną przedłużone aż do 2011 r.

Lepiej było w USA, gdzie dane makro wskazują na wyhamowanie negatywnych tendencji. W ubiegłym tygodniu złożono 472 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, co oznacza spadek o 6 tys. To uspokajająca informacja, choć tylko minimalnie lepsza od prognoz analityków. Pozytywnie przyjęto również wiadomość, że liczba umów kupna domów na rynku wtórnym wzrosła o 5,2 proc. Zawiodły natomiast zamówienia fabryczne. Ich wartość wzrosła w lipcu jedynie o 0,1 proc., czyli wolniej niż w czerwcu. Miesiąc wcześniej dynamika wynosiła 0,2 proc.

W pierwszej części sesji o ponad 1 proc. zwyżkowały papiery spółek handlowych: J. C. Penney Co., Kohl’s Corp. oraz Nordstrom Inc. Podane przez nie sierpniowe dane o sprzedaży pobiły szacunki analityków. Blisko 7 proc. traciło za to Collective Brands. Zysk spółki w drugim kwartale wyniósł 32 centy na akcję i nie sprostał oczekiwaniom analityków, którzy spodziewali się 45 centów zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy