Informatyk na wagę złota

MK
opublikowano: 04-07-2012, 00:00

KOMENTARZ

Branża informatyczna to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Zawody związane z IT są coraz popularniejsze i dobrze płatne. Jak wynika ze statystyk portalu Pracuj.pl, od trzech lat branża IT jest niekwestionowanym liderem na rynku pracy pod względem przyrostu liczby ofert. W ubiegłym roku pracodawcy opublikowali tam prawie dwa razy więcej ogłoszeń niż w 2010 r.

Nie dziwi więc, że studia informatyczne należą do najpopularniejszych kierunków. W roku akademickim 2011/2012 liczba kandydatów na informatykę wyniosła 27,6 tys. Sam dyplom nie daje jednak gwarancji zatrudnienia. Pracodawcy głównie zwracają uwagę na umiejętności i doświadczenie kandydatów. Nie bez znaczenia są kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność czy zdolność do pracy w zespole. Ważnym wymaganiem jest też znajomość języka angielskiego (koniecznego w pracy np. z dokumentacją techniczną). Zaawansowany angielski jest przydatny zwłaszcza wtedy, gdy wiąże się plany zawodowe z dużą firmą o kapitale zagranicznym, gdzie zarobki są najwyższe.

W czołówce najbardziej poszukiwanych specjalistów od lat pozostają programiści, szczególnie ze znajomością języków JAVA, C, C++, C# i PHP. Na pracę mogą również liczyć programiści obeznani z tajnikami języków wchodzących w skład platformy .NET.

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2011 r. najlepiej zarabiający programiści posługiwali się językiem ABAP. Mediana ich wynagrodzenia podstawowego kształtowała się na poziomie 7,5 tys. zł brutto. Nieco mniej otrzymywali programiści posługujący się językiem Perl (6 tys. zł) czy Java/JSP/ J2EE (5,7 tys.).

Wysokie zarobki programistów ABAP mogą wynikać z niewielkiej liczby osób programujących w tym języku. Jego znajomość zdeklarowało jedynie 2 proc. badanych informatyków. Mało jest także osób znających języki Assembler, ActionScript/Flex, Lotus Script czy Ruby. Najwięcej, bo prawie 50 proc. informatyków wykorzystywało w pracy SQL/ PLSQL. Warto jednak podkreślić, że dużym atutem w rozmowach z pracodawcą może być znajomość kilku języków programowania.

Na wysokość zarobków specjalistów sektora IT wpływała znajomość programów graficznych. W naszym zestawieniu najlepiej, bo 4,2 tys. zł brutto, zarabiały osoby obsługujące program GIMP. O 700 zł mniej zarabiali ci, którzy pracują na programach Photoshop i Flash (po 3,5 tys. zł). To pewien paradoks, gdyż GIMP w przeciwieństwie do Adobe należy do programów typu open source. Oznacza to, że aby z niego korzystać, nie są wymagane opłaty licencyjne, a więc jest tańszy w użytkowaniu i łatwiej dostępny. Niemniej popularność pakietu Adobe jest bardzo duża i wiele osób biegle posługuje się jego zasobami. Tymczasem specjalistów, którzy wykorzystują GIMP na wysokim poziomie, jest stosunkowo niewielu.

Tendencje w branży szybko się zmieniają. Warto zwrócić uwagę na aplikacje mobilne i systemy wbudowane. Pojawia się coraz więcej ofert pracy dla osób znających systemy ERP, a zwłaszcza produkty SAP, oraz dla administratorów baz danych.

MAGDALENA WITEK

Sedlak & Sedlak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Informatyk na wagę złota