Informatyzacja służby zdrowia

Materiał Partnera
opublikowano: 30-11-2016, 10:27

Czy publiczna służba zdrowia musi oznaczać oczekiwanie w kolejkach tylko po to, żeby dostać receptę albo zarejestrować się na wizytę? Czy w czasach galopującej technologii ten ważny dla wszystkich obywateli sektor musi opierać się na archaicznych systemach działania? Choć już teraz powoli zachodzą zmiany na lepsze, dzięki pieniądzom unijnym informatyzacja służby zdrowia będzie miała większy zasięg, a to przysłuży się zarówno jej pacjentom, jak i pracownikom. 

Dlaczego RPO WM wspiera informatyzację służby zdrowia? 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 kładzie znaczący nacisk na podniesienie jakości życia mieszkańców Mazowsza. Zdrowie jest natomiast wartością, której warto poświęcić wiele uwagi. Czyste powietrze, promocja zdrowego stylu życia czy ułatwienie dostępu do ekologicznej żywności to jednak nie wszystko, ważna jest także profesjonalizacja i usprawnienie działalności jednostek służby zdrowia. Tutaj zaś znaczą rolę odgrywa cyfryzacja i dostosowanie do europejskich standardów. 

Wiele szpitali i przychodni nie posiada jednak funduszy na związane z tym inwestycje. Pieniądze są potrzebne nie tylko na zakup i wdrożenie nowych systemów, ale także ich utrzymanie oraz pokrycie kosztów organizacyjnych, jak zatrudnienie nowych specjalistów czy szkolenia pracowników. Dlatego gdy brakuje pieniędzy krajowych, warto sięgnąć po pomoc unijną, która usprawni realizację planów. 

Jakie korzyści wiążą się z wdrożeniem nowoczesnych systemów? 

Wprowadzenie zmian w tym zakresie oznacza poprawę jakości obsługi pacjentów czy możliwość gromadzenia i analizowania ich dokumentacji. Dla wszystkich korzystających z publicznej służby zdrowia to także oszczędność czasu - przyjazne w użytkowaniu systemy umożliwią szybsze załatwianie bieżących spraw oraz ułatwią kontakt między pacjentem a podmiotem leczniczym. Jakie działania będą podjęte w ramach informatyzacji służby zdrowia? Otóż plany zakładają m.in. wprowadzenie internetowych kont pacjentów z elektroniczną dokumentacją medyczną, a także wdrożenie usług online, takich jak ustalanie terminu wizyty, wystawienie skierowania, zwolnienia czy elektronicznej recepty. 

Te na pozór niewielkie zmiany w sposób istotny unowocześnią działalność jednostek służby zdrowia oraz podniosą ich efektywność. W wielu przypadkach pacjenci nie będą musieli wychodzić z domu czy zwalniać się z pracy po to, żeby czekać w kolejkach do rejestracji czy gabinetu.

Jakie jednostki mają szansę na otrzymanie dofinansowania projektu?

Każdy projekt, który zakłada wdrożenie e-usług do działalności danego podmiotu leczniczego, może wziąć udział w walce o cenne dofinansowanie z funduszy unijnych. Swoje wnioski mogą zgłaszać wszystkie podmioty lecznicze, które działają w publicznych systemie ochrony zdrowia i mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Już teraz, do 3.02.2017 roku trwa nabór wniosków na projekty związane z informatyzacją służby zdrowia. Szansę na zdobycie funduszy mają pomysły zakładające wdrożenie nowych rozwiązań informatycznych, szczególnie tych dotyczących elektronicznej dokumentacji medycznej, dostosowującej działalność podmiotów leczniczych do znowelizowanych przepisów prawa. Oprócz tego doceniane będą najlepsze projekty związane z e-usługami (elektroniczny dostęp do dokumentacji, wystawianie recept czy możliwość rejestracji online). Maksymalny poziom dofinansowania to 80% kosztów kwalifikowanych projektu. Pula środków przeznaczonych na udzielenia wsparcia w ramach konkursu wynosi aż 5 500 000 euro (ok. 23 685 75 złotych). Wartość projektu może wynieść do 9 mln zł. 

Przygotowany wniosek, wraz ze wszystkimi koniecznymi załącznikami, należy zgłosić za pośrednictwem systemu elektronicznego MEWA 2.0, dostępnego poprzez stronę www.funduszedlamazowsza.eu. Na łamach Serwisu RPO WM dostępne są także szczegóły dotyczące tego oraz innych naborów wniosków konkursowych. 

Nie przegap szansy na zdobycie środków, które unowocześnią twoją placówkę! 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu