Informix wstrzymuje inwestycje

Mariusz Zielke
22-12-2000, 00:00

Informix wstrzymuje inwestycje

Informix, producent narzędzi bazodanowych, wstrzymuje szacowane na kilka milionów dolarów inwestycje w polskie spółki internetowe.

Wiosną tego roku Informix zapewniał, że rozważa kapitałowe zaangażowanie nawet w 10 firm internetowych. Chciał inwestować kilkaset tysięcy dolarów w jeden projekt, działając na zasadzie inkubatora sieciowego. Konrad Makomaski twierdził, że może dofinansować nawet 10 firm. Tak się jednak nie stanie. Po załamaniu internetowej hossy wiele spółek zrewidowało swoje plany inwestycyjne.

— To nie był problem załamania rynków. Plany nie powiodły się w związku z tym, co się stało na poziomie korporacji — tłumaczy Konrad Makomaski.

Informix dzieli się teraz na dwie spółki — software’ową i aplikacyjną. W pierwszej pozostaną działy zajmujące się bazodanowymi i tradycyjnymi narzędziami. Druga obejmie część aplikacji końcowych, internetowych, analitycznych.

— Taki podział na poziomie korporacji pozwoli firmie na powiększenie wartości przez wprowadzenie obu spółek na giełdę. Poza tym firmy mając określone profile działalności będą działać bardziej skutecznie — twierdzi Konrad Makomaski, prezes Informixa w Polsce.

Na decyzję o podziale wpłynęło też pogorszenie relacji z firmami partnerskimi, wykorzystującymi narzędzia Informixa do produkcji własnych wyrobów.

— To prawda, że oferta aplikacyjna nie spotkała się z dobrym przyjęciem naszych partnerów, gdyż nasze produkty konkurowały z ich oprogramowaniem — przyznaje Konrad Makomaski.

Szacuje się, że polski oddział tej firmy osiągnie w tym roku około 10 mln USD przychodów (43 mln zł). W 1999 roku do Informixa trafiło z polskiego rynku około 50 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Informix wstrzymuje inwestycje