Infovide - Matrix rusza z ofertą

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 12-12-2006, 00:00

Warszawska spółka informatyczna chce przejmować. Na początek kilka firm niszowych. Na to głównie zbiera pieniądze na giełdzie.

Od 20 do 27 grudnia można zapisywać się na 1,3 mln nowych akcji Infovide-Matrix, spółki specjalizującej się w konsultingu informatycznym. Na razie wiadomo, że maksymalna cena tych papierów wynosić będzie 25 zł. To oznacza, że Infovide-Matrix ma szanse na ściągnięcie z rynku 32,5 mln zł.

Akwizycje priorytetem

Na razie jednak zarząd Infovide-Matrix przygotował nieco skromniejszy plan inwestycyjny, obliczony na 30,5 mln zł. Jego główną pozycją są akwizycje, które mają pochłonąć 19 mln zł.

— Rozmowy są już prowadzone, myślę że kupimy 3-5 spółek. Ta kwota powinna wystarczyć, w razie czego możemy się wspomóc bieżącymi zyskami — mówi Marek Kobiałka, prezes i główny akcjonariusz firmy.

Pod uwagę brane są podmioty zyskowne i posiadające dobry, niszowy produkt.

— Pierwszych uzgodnień w ramach projektu akwizycji spodziewamy się na początku 2007 r. Finalizacja transakcji powinna więc nastąpić w połowie przyszłego roku — uzupełnia Jacek Królik, wiceprezes Infovide-Matrix.

Przedstawiciele firmy sugerują jednak, że w dalszej przyszłości możliwe są również fuzje z większymi podmiotami. Wtedy w grę wejdą kolejne emisje akcji.

— Ale na razie to są tylko spekulacje. Żadnych konkretów nie ma — dodaje Jacek Królik.

Dynamika w górę

Infovide-Matrix zapowiada na ten rok wzrost przychodów prawie o 19 proc. — do 183,2 mln zł i zysków o ponad 21 proc. — do 15,9 mln zł. Chodzi o porównanie osiągnięć łącznych Infovide i Matrix, które finalizują fuzję. Zresztą 6,4-9,8 mln zł z emisji będzie przeznaczone na rozliczenie tej transakcji. A jakie są perspektywy na 2007 r.?

Spółka chce rozwijać się organicznie, do tego dochodzą efekty synergii z fuzji i korzyści z przejęć.

— Dlatego dynamika wzrostu wyników finansowych powinna rosnąć — zapowiada prezes.

Spółka szykuje prognozy finansowe i chce je ujawnić po zakończniu pierwszego kwartału. A kiedy debiut giełdowy?

— Planujemy go na pierwszą połowę stycznia — odpowiada Jacek Królik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane