Infovide zaprojektuje serwis rozwojowy

Karol Wieczorek
20-08-2001, 00:00

Infovide zaprojektuje serwis rozwojowy

Bank Światowy przekazał firmie Infovide grant wysokości 50 tys. USD na zaprojektowanie struktury technicznej i organizacyjnej Polskiego Portalu Rozwojowego. Inicjatywa ta ma wspomóc rozwój tzw. społeczeństwa informacyjnego.

Firma Infovide, zajmująca się głównie doradztwem informatycznym, otrzymała od Banku Światowego sumę około 50 tys. USD na prace związane z opracowaniem struktury technicznej i organizacyjnej Polskiego Portalu Rozwojowego (Polish Development Gateway). Projekt realizowany przez polską spółkę jest częścią międzynarodowego programu Banku Światowego o nazwie Global Development Gateway, prowadzonego obecnie w 32 państwach. Do tej pory BŚ wydał na program ponad 2 mln USD.

— Celem krajowych portali, których tworzenie finansuje Bank Światowy, będzie udostępnianie informacji inwestorom i partnerom z zagranicy o inicjatywach, technologiach i rozwiązaniach wspierających rozwój w danym kraju. Głównym zadaniem organizacji odpowiedzialnej za prowadzenie krajowego serwisu będzie więc przede wszystkim umożliwienie współpracy pomiędzy różnego rodzaju organami administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. Sądzę, że głównym zadaniem organizacji prowadzącej serwis będzie koordynacja działań instytucji zaangażowanych w program oraz tłumaczenie treści umieszczonych w portalu. Każdy z krajowych serwisów będzie bowiem publikowany w języku danego kraju oraz w języku angielskim — informuje Piotr Fuglewicz, partner w Infovide.

Ostatni ma lepiej

Polska przyłączyła się do programu Banku Światowego dość późno. Infovide od ponad miesiąca pracuje nad zaprojektowaniem portalu oraz stworzeniem raportu na temat gotowości Polski do skutecznego i powszechnego stosowania środków teleinformatyki oraz wyzwań dla kraju w dziedzinie gospodarki elektronicznej.

— Inne kraje zaczęły dużo wcześniej, ale w tym czasie już kilkakrotnie gruntowanie zmieniały koncepcje portali. Wykorzystując ich doświadczenie oszczędzamy więc sporo czasu — mówi Piotr Fuglewicz.

Pracy rzeczywiście jest dużo, ponieważ wytyczne co do zawartości portali są dość obszerne. Oprócz części informacyjnej serwisy powinny również zawierać mechanizmy e-commerce B2B i B2C.

— Uważamy, że nie ma ekonomicznego uzasadnienia powielanie tego, co już zostało zrobione. Dlatego większą część zawartości portalu stanowić będą elementy serwisów zainteresowanych firm i instytucji. Jest to tym ważniejsze, że docelowo portale mają być organizacjami samofinansującymi się — dodaje Piotr Fuglewicz.

Portal na przełomie

Zakres prac firmy Infovide ogranicza się do zaprojektowania portalu i uruchomienia jego wersji testowej. Stanie się to przypuszczalnie na przełomie 2001/2002 r. Prowadzeniem serwisu zajmie się inna firma bądź instytucja. Prawdopodobnie będzie to EMCom, któremu powierzono ostatnio budowę serwisu samorządowego. Rozmowy na ten temat są już zaawansowane.

Jeszcze nie wiadomo dokładnie ile będzie kosztował portal, jednak będzie to niemała kwota. Niejasne jest również, ile środków na ten cel przeznaczy BŚ oraz w jakiej formie — grantu czy pożyczki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Wieczorek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Infovide zaprojektuje serwis rozwojowy