ING Bank Śląski: czwartkowe dane NBP o bilansie płatniczym neutralne dla złotego

PAP
opublikowano: 13-01-2022, 17:31

Czwartkowe dane NBP dotyczące bilansu płatniczego są neutralne dla notowań złotego, które w ostatnich tygodniach zależą gównie od decyzji RPP i oczekiwań na podwyżki stóp procentowych - ocenia ING Bank Śląski.

Adobe Stock

Narodowy Bank Polski poinformował w czwartek, że w listopadzie 2021 r. saldo rachunku bieżącego bilansu płatniczego Polski było ujemne i wyniosło 5,2 mld zł. W analogicznym miesiącu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 5,8 mld zł.

"Dzisiejsze dane są neutralne dla notowań złotego, które w ostatnich tygodniach są uzależnione gównie od decyzji RPP i oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. W trudnym otoczeniu zewnętrznym, stan bliski równowagi na rachunku obrotów bieżących jest zadawalający, choć można oczekiwać jego stopniowego pogorszenia w 2022 r." - napisano w czwartkowym komentarzu ING BŚ.

Według banku wysokie obroty towarowe w listopadzie są spójne z wcześniejszymi danymi o produkcji przemysłowej w Polsce w branżach eksportowych i w Niemczech.

"Rachunki za import rosną z powodu odbicia popytu krajowego (stąd m.in. silny wzrost importu samochodów osobowych) oraz wysokich cen surowców energetycznych w Europie, w szczególności eksplodujących cen gazu ziemnego" - tłumaczą przedstawiciele banku.

Według analityków możliwości ekspansji eksportu ogranicza dostępność komponentów i chipów na rynkach globalnych, stąd słaba sprzedaż samochodów i części.

"Eksplozja cen gazu w Europie Zachodniej czasowo umożliwia wyższy eksport energii elektrycznej opartej na węglu. Według komunikatu NBP w eksporcie także silnie wzrosły takiej pozycje jak koks, miedź rafinowana, komputery i akumulatory elektryczne" - uważają analitycy.

Zwracają oni uwagę, że po rewizji kwartalnych danych bilansu płatniczego, deficyt na rachunku obrotów bieżących w ujęciu 12-miesięcznym, pojawił się dopiero w listopadzie (-0,2 proc. PKB).

"Wstępne dane wskazywały, że nastąpiło to już miesiąc wcześniej, po raz pierwszy od 2 lat. Niemniej jednak, w ciągu niespełna roku nastąpiło pogorszenie tego salda o ponad 3 proc. PKB - w grudniu 2020 zarejestrowano nadwyżkę 2,9 proc. PKB. Czwarty kwartał 2021 będzie kolejnym kwartałem z ujemnym wkładem eksportu netto do wzrostu PKB" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane