Czytasz dzięki

ING Bank Śląski liczy na utrzymanie pozytywnego trendu w wynikach

Internet Securities
opublikowano: 11-08-2005, 15:12

ING Bank Śląski SA spodziewa się utrzymania wzrostowego trendu w wynikach operacyjnych, choć nie wyklucza, że dodatni wpływ kosztów ryzyka na wynik netto może się już nie powtórzyć, zapowiedział w czwartek prezes banku Brunon Bartkiewicz.

ING Bank Śląski SA spodziewa się utrzymania wzrostowego trendu w wynikach operacyjnych, choć nie wyklucza, że dodatni wpływ kosztów ryzyka na wynik netto może się już nie powtórzyć, zapowiedział w czwartek prezes banku Brunon Bartkiewicz.

Nie przewidujemy zaburzeń trendu w podstawowych obszarach działalności, który jest widoczny z kwartału na kwartał – powiedział Bartkiewicz podczas konferencji prasowej.

W drugim kwartale zysk skonsolidowany banku wyniósł 122,6 mln zł, co oznacza wzrost o 24 proc. w ujęciu rocznym. Podobnie, jak w pierwszym kwartale, pozytywny wpływ na wyniki miały dodatnie koszty ryzyka w wysokości 24,2 mln zł.

- Wynik netto za drugi kwartał zaburzony jest dodatnimi kosztami ryzyka – w drugiej połowie ten element może nie mieć takiego znaczenia, utworzone rezerwy mogą mieć charakter ujemny. Jeżeli założymy, że nastąpi przyspieszenie kredytów w drugiej połowie roku, to prawdopodobne jest, że koszty ryzyka się pojawią – stwierdził prezes ING BSK.

W całym półroczu bank miał 258,2 mln zł skonsolidowanego zysku wobec 159 mln zł rok wcześniej. Zysk brutto wyniósł 322 mln zł wobec 177 mln zł rok wcześniej. Wynik na działalności bankowej uzyskany w pierwszym półroczu wyniósł 857 mln zł i był wyższy o 4,6 proc. r/r. W pierwszym półroczu koszty ogółem wzrosły natomiast o 9,6 proc. r/r, na co złożył się wzrost kosztów osobowych o 35 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, oraz wzrost kosztów marketingu o 54 proc., tj. o 9 mln zł.

- Wzrost kosztów osobowych wynikał z wprowadzenia systemu motywacyjnego, a także wzrostu zatrudnienia, co wiąże się z ekspansją rynkową banku. Podobne uzasadnienie mają zwiększone koszty marketingowe. Dochody w kolejnych kwartałach powinny rosnąć, natomiast taka dynamika kosztów już się nie powtórzy – powiedział Bartkiewicz.

Wartość depozytów zebranych na koniec czerwca wyniosła 30,522 mld zł wobec 28,525 mld zł na koniec 2004 roku, z czego 17,855 mld zł stanowiły depozyty gospodarstw domowych. Udział banku w tym rynku wyniósł na koniec czerwca 8,1 proc. wobec 7,2 proc. na koniec 2004 roku.

Portfel kredytowy wyniósł natomiast 11,437 mld zł, wobec 11,371 mld zł na koniec 2004 roku. Udział banku w rynku kredytów korporacyjnych wzrósł do 5,51 proc. z 5,34 proc. na koniec 2004 roku. -Tendencja spadkowa została powstrzymana. Liczymy na dalsze wzrosty – powiedział Bartkiewicz. Natomiast w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych udział w rynku spadł do 2,47 proc. wobec 2,87 proc.

DO KOŃCA ROKU NOWA POLITYKA DYWIDENDOWA

Bartkiewicz powiedział, że zdaniem zarządu obecna baza kapitałowa banku jest zbyt duża. Współczynnik wypłacalności wyniósł na koniec czerwca 17,44 proc.. - Intencją zarządu jest, by współczynnik wypłacalności nie był utrzymywany na tak wysokim poziomie – powiedział Bartkiewicz.

Prezes nie chciał powiedzieć, jakie stanowisko przyjął zarząd wobec przygotowywanej przez radę nadzorczą banku polityki dywidendowej. -Rada nadzorcza ma za zadanie do końca roku przygotowanie polityki dywidendowej na przyszłość – powiedział.

Bartkiewicz powiedział jedynie, że zarząd będzie rekomendował włączenie do dywidendy za rok 2005 kwoty 31 mln zł, powstałej w wyniku rozwiązania rezerw na kredyty wcześniej uznane za stracone. -Bank odzyskał z kredytu portfelowego środki wcześniej uznane za takie, które nie będą dawały zysku. Podobna operacja wykonana została przy przeniesieniu części rezerw na kapitał w wysokości 120 mln zł na dywidendę za rok 2004 – wyjaśnił Bartkiewicz.

Z zysku za rok 2004, wynoszącego 366,55 mln zł, bank wypłacił dywidendę w wysokości 20,50 zł na akcję. Składało się na nią 40 proc. wypracowanego zysku netto, tj. 11,30 zł w przeliczeniu na 1 akcję, oraz kolejne 9,20 zł na walor wynikające z przejścia na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR). qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane