ING BSK nowym liderem rankingu banków z GPW

Kamil Zatoński
opublikowano: 27-11-2009, 00:00

Po roku dominacji Getin Holding stracił pierwsze miejsce w zestawieniu podsumowującym wyniki giełdowych instytucji finansowych

Brunon Bartkiewicz, ustępujący właśnie prezes ING, może mieć powody do satysfakcji. W naszym zestawieniu kierowana przez niego instytucja zepchnęła z pierwszego miejsca Getin Holding. Roszada to konsekwencja nie tylko bardzo dobrych osiągnięć dawnego Banku Śląskiego, ale też skutek wytracenia dynamiki wzrostu wyników dotychczasowego lidera, którą do tej pory dystansował rywali. Tym razem największą poprawą dochodu z odsetek (+31,5 proc.) i zysku netto (+26,3 proc.) może się pochwalić ING BSK, które okazało się też najlepsze w kategorii rentowności kapitału własnego oraz pod względem relacji kredytów do depozytów i udziału kredytów zagrożonych w kredytach ogółem. Ta ostatnia kategoria to nowość w naszym rankingu. Getin nie traci jednak dystansu i wciąż jest najlepszy pod względem dynamiki wyniku z prowizji i opłat, a także wzrostu wartości depozytów (licząc kwartał do kwartału) i kredytów.

Zmiany nastąpiły nie tylko w czołówce rankingu, ale też w jego ogonie. Tam od dna odbił Bank BPH, który na tle rywali całkiem nieźle poradził sobie przede wszystkim pod względem dynamiki wyniku z prowizji i opłat (drugie miejsce). Bank słabo jednak wypada w kategorii dynamiki wyniku odsetkowego oraz relacji kosztów do dochodów i wskaźnika zwrotu na kapitale własnym (ROE).

Na ostatnie miejsce spadł Bank Millennium, który przez wysokie, jednorazowe odpisy popadł w straty. Słaby był też wynik odsetkowy banku (największy spadek w sektorze), przez co nadal słabo prezentuje się relacja kosztów do dochodów. Millennium zanotowało też największy w branży spadek depozytów. Wciąż niskie są też notowania Kredyt Banku, który odstaje od reszty stawki, m.in. dynamiką wyniku netto (spadł o 91 proc. w III kwartale), wartością współczynnika wypłacalności (niższy jest tylko w PKO BP, ale po uwzględnieniu emisji się to zmienia) oraz relacją kredytów do depozytów.

W sumie w trzecim kwartale w porównaniu z drugim poprawiła się wartość sześciu z nich, a czterech pogorszyła się. Maleje przeciętna ujemna dynamika wyniku odsetkowego i wyniku netto, coraz wyższa jest natomiast dynamika wyniku z prowizji i opłat. Poprawił się też średni współczynnik wypłacalności, a także relacja kosztów do dochodów (to efekt zaciskania pasa przez banki). Obniżyła się również relacja kredytów do depozytów. Gorszy niż przed trzema miesiącami jest przeciętny zwrot na kapitale własnym, osłabła dynamika depozytów i kredytów (to ostatnie częściowo jest efektem umocnienia złotego). Jednocześnie wzrósł przeciętny udział kredytów zagrożonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / ING BSK nowym liderem rankingu banków z GPW