Czytasz dzięki

ING BSK: Po wyborach najpierw podatki, potem euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-08-2005, 16:55

Najbardziej prawdopodobne po wyborach są najpierw reformy podatków, a potem wejście do strefy euro - wynika z przedstawionej we wtorek analizy ING Banku Śląskiego. Analitycy banku opracowali cztery możliwe scenariusze wchodzenia przez Polskę do strefy euro.

Najbardziej prawdopodobne po wyborach są najpierw reformy podatków, a potem wejście do strefy euro - wynika z przedstawionej we wtorek analizy ING Banku Śląskiego. Analitycy banku opracowali cztery możliwe scenariusze wchodzenia przez Polskę do strefy euro.

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Mateusz Szczurek powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że najbardziej optymistyczny i jednocześnie najmniej realny (prawdopodobieństwo oceniane na 5 proc.) jest scenariusz przewidujący wejście do strefy euro już w 2008 r. Kurs euro mógłby wówczas ukształtować się na poziomie 4,1 zł/euro.

Taki scenariusz wymagałby najpierw cięć wydatków budżetowych i szybkiego obniżenia deficytu budżetowego. Według Szczurka, jeśli cięcia zostałyby dokonane na początku kadencji nowego rządu, rząd mógłby utracić popularność; jednak pod koniec kadencji dzięki wzrostowi gospodarczemu rządzący mogliby odzyskać poparcie.

W opinii Szczurka, realizacja tego scenariusza wymagałaby wygranej PO; jednak nie wykluczył on, że nawet dla tej partii, najpozytywniej nastawionej do szybkiego wprowadzenia euro, bezpośrednio po wyborach ważniejsze może być obniżenie podatków.

Z analizy ING Banku Śląskiego wynika, że drugi możliwy scenariusz, o prawdopodobieństwie realizacji ocenianym na 30 proc., zakłada łagodniejsze obniżanie deficytu budżetowego, reformy podatkowe i wchodzenie do strefy euro od 2009 r. W tym scenariuszu możliwe jest umocnienie złotego do 3,8 zł/euro przez 2006 r.

"Poparcia polityków dla wyrzeczeń związanych z przyjmowaniem euro nie widać" - powiedział Szczurek.

Trzeci scenariusz (o najwyższym prawdopodobieństwie realizacji, ocenianym na 55 proc.) zakłada, że reformy podatkowe lub inne priorytety - np. budowa autostrad - wygrają z euro i wejście do strefy euro odbyłoby się w następnej kadencji parlamentu. Ten scenariusz również zakłada umocnienie się polskiej waluty do 3,60 zł/euro w latach 2006-2007.

Jednak problem z takim scenariusze, "polega na tym, że bez zobowiązania się Polski do wejścia do strefy euro wiarygodność polityki fiskalnej i w ogóle polityki gospodarczej obniży się" - czytamy w analizie.

Czwarty scenariusz, o prawdopodobieństwie realizacji ocenianym na 10 proc. analitycy nazwali "koszmar na jawie". Zakłada on chaos w polityce, jeśli PO i PiS nie zdobędą wystarczającej liczby mandatów i koalicja będzie przegłosowywana przez partie populistyczne, bądź też - jeśli rząd w ogóle nie powstanie. W tym scenariuszu zakłada się spadek wartości złotego do 4,5-5 zł/euro i brak obniżek stóp procentowych po wyborach.

"Bez PO wygrywającej wybory będzie wielki kłopot z przyjęciem euro w tej dekadzie" - powiedział Szczurek.

Ministerstwo Finansów zapowiadało, że w sierpniu przedstawi strategię wchodzenia Polski do strefy euro. Jak poinformowano PAP we wtorek w biurze prasowym resortu finansów, nadal nie jest znana data przedstawienia tej strategii.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane