ING BSK: Uzasadnienie decyzji RPP może sygnalizować podwyżki stóp

opublikowano: 24-11-2004, 13:41

Uzasadnienie środowej decyzji RPP o niezmienianiu stóp procentowych może mieć restrykcyjny wydźwięk i sygnalizować konieczność podwyżki stóp, by sprowadzić inflację do celu inflacyjnego 2,5 proc. - uważa Mateusz Szczurek z ING BSK.

"Decyzja RPP nie jest niespodzianką. Argumentami przeciwko podwyżkom były: niewielka presja płacowa, inflacja netto jest pod kontrolą, gorsze od oczekiwań wyniki produkcji przemysłowej" - powiedział główny ekonomista ING BSK.

W środę Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, pozostawiła na środowym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian i utrzymała restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej.

Według Szczurka ciekawy dla rynku będzie komunikat uzasadniający środową decyzję, gdyż RPP będzie musiała się w nim ustosunkować do projekcji inflacyjnej.

"RPP musi się ustosunkować do projekcji inflacji, jeśli inflacja na koniec przyszłego roku rzeczywiście będzie 3 proc., to może się okazać, że uzasadnienie decyzji może być bardziej restrykcyjne niż mogłoby się to wydawać po samej decyzji" - powiedział ekonomista ING BSK.

"3 proc. projekcja inflacji może wymagać podwyżek stóp procentowych. Myślę, że rynki finansowe mogą opatrznie zareagować na decyzję RPP, bo podwyżki stóp procentowych nie są w cenach i nie doszła ona do skutku, ale komunikat może sygnalizować możliwość podwyżek i może się okazać chłodnym prysznicem dla wielu inwestorów" - dodał.

RPP poda uzasadnienie do decyzji na konferencji prasowej o 16.00 w środę.

Dariusz Filar z RPP powiedział, że listopadowa projekcja inflacyjna zakłada, że od drugiego półrocza 2005 roku do końca

2006 roku inflacja będzie oscylowała wokół 3 proc., czyli powyżej celu RPP.

ING BSK prognozuje, że RPP może podwyższyć stopy w lutym bądź marcu o 25 pkt bazowych.

"Przesłanką do podwyżki stóp będzie wysoka inflacja i obawy przed rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi" - powiedział Szczurek. Według ekonomistów ING BSK do końca 2005 roku stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian.

bea/ dan/ skr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ING BSK: Uzasadnienie decyzji RPP może sygnalizować podwyżki stóp