ING: dynamika sprzedaży w grudniu nieco poniżej oczekiwań

  • PAP
opublikowano: 23-01-2020, 12:12

Sprzedaż detalicznej wzrosła w grudniu z 5,2 do 5,7 proc. rok do roku, nieco poniżej rynkowych prognoz, stwierdził ekonomista ING Jakub Rybicki. Dodał, że poprawę w dalszym horyzoncie hamować będzie wysoka inflacja.

GUS poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2019 r. wzrosła o 5,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,1 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 7,5 proc. rdr.

"Dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła w grudniu z 5,2 do 5,7 proc. rok do roku, nieco poniżej rynkowych prognoz (6,6 proc.)" - stwierdził ekonomista ING Jakub Rybicki. Dodał, że zaskoczenia w grudniu zwykle związane są z problemem oszacowania wydatków świątecznych.

Ekonomista napisał, że dane wskazują na stosunkowo wysoką konsumpcje dóbr RTV i AGD: 11,9 proc. rok do roku. "Słabiej prezentowała się natomiast dynamika sprzedaży w kategorii pozostałe: wzrost z -1,7 do 0,4 proc. rok do roku." Rybacki dodał, że ta kategoria zawiera dobra, które często są prezentami świątecznymi, np. zabawki dziecięce czy biżuteria.

Ekonomista ING uznał, że w nadchodzących miesiącach spodziewa się utrzymania wyższej dynamiki sprzedaży detalicznej. "Podwyżka płac minimalnej i generalnie wysokie tempo wzrostu dochodów mniej zamożnych gospodarstw domowych powinno wspierać wydatki konsumpcyjne w pierwszym kwartale - napisał Rybacki.

"Z drugiej strony w dalszym horyzoncie poprawę hamować będzie wysoka inflacja" – stwierdził ekonomista. Dodał, że wzrost CPI będzie zaniżać realny wzrost wynagrodzeń pozostałych gospodarstw, co będzie miało negatywny wpływ na wzrost konsumpcji i PKB w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane