ING IM: WIG może wzrosnąć do 50 tys. pkt w najbliższym czasie

Internet Securities
opublikowano: 19-10-2006, 16:15

Prezes ING IM Sebastian Buczek uważa, że indeks WIG do końca roku wzrośnie prawdopodobnie jeszcze o kilka procent.

Wartość szerokiego indeksu giełdowego WIG może się w najbliższym czasie zbliżyć do poziomu 50 tys. pkt, uważa Sebastian Buczek, prezes ING Investment Management w Polsce i ING TFI.

„Jest szansa, że możemy dotknąć poziomu 50 tys. pkt w najbliższych dniach” – powiedział Buczek podczas czwartkowej konferencji.

Zaznaczył, że stanie się tak, jeśli środki pochodzące z nadsubskrypcji na akcje Dom Development – a będzie ich dużo – powrócą na rynek oraz jeśli będzie pozytywna sytuacja na giełdach zagranicznych.

Prezes ING IM uważa, że indeks WIG do końca roku wzrośnie prawdopodobnie jeszcze o kilka procent. „W tej chwili indeks wybił się powyżej poziomu równowagi (42-46 tys. pkt) i może być lepiej niż oczekiwaliśmy poprzednio” – powiedział.

Obecnie ING IM generalnie zakłada scenariusz „neutralny plus”, czyli utrzymanie trendu bocznego na WIG, ale powyżej poziomu 46 tys. pkt.

Ok. godz. 14:25 w czwartek WIG – który obejmuje akcje 154 z 270 notowanych na GPW spółek – miał wartość 47.763,05 pkt, po wzroście o 0,24%.

Buczek powiedział, że na plus dla rynku polskich akcji przemawiają m.in. takie czynniki, jak dużo wolnych środków i bardzo dobre wyniki polskich spółek, a także wyższe tempo wzrostu gospodarczego niż w UE.

„Pozytywem dla rynku naszych akcji może być też to, że bank PKO BP aktywnie zaczyna promować fundusze inwestycyjne i w związku z tym część aktywów jego klientów może być przeniesiona z depozytów do funduszy inwestycyjnych” – powiedział.

Z kolei minusem, według ING IM, jest fakt, że OFE mają dużo akcji w portfelach i jest w związku z tym słabszy popyt z ich strony, a fundusze inwestycyjne nie mają z kolei dużych dopływów.

A podaż akcji na GPW będzie raczej rosła.

„Za chwilę na rynek trafią akcje pracownicze PKO BP i zakładamy, że podaż tych walorów wyniesie 0,6-1,0 mld zł [ok. 10-17% wszystkich akcji pracowniczych – przyp. ISB], ponadto spodziewamy się drugiej fali podaży publicznych ofert sprzedaży” – dodał.

Według niego, negatywnym czynnikiem jest też to, że spadki cen surowców i obawy o tempo wzrostu gospodarki amerykańskiej mogą zniechęcić inwestorów do lokowania środków w akcje.

W czwartek ING IM podał też, że spodziewa się delikatnego spadku cen obligacji na skutek spodziewanego wzrostu rynkowych stóp procentowych w Polsce oraz dalszych wahań na rynku walutowym w kolejnych miesiącach. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ING IM: WIG może wzrosnąć do 50 tys. pkt w najbliższym czasie