ING N-N OFE spodziewa się dużej zmienności na rynku akcji w 2008 r.

DI, ISB
opublikowano: 30-01-2008, 14:56

ING Nationale-Nederlanden Polska OFE spodziewa się dużej zmienności na rynku akcji, słabszej pierwszej i lepszej drugiej połowy 2008 roku. Fundusz, który pozyskał 190,5 tys. nowych członków w 2007 roku, liczy na podobny wzrost klientów w tym roku, poinformowali przedstawiciele spółki w  środę.

"Obecnie zachowanie rynku akcji jest takie, że zła wiadomość natychmiast wpływa na pogorszenie nastrojów. Spodziewamy się w tym roku dużej wolatywności i chcemy to wykorzystać do akumulacji. Długoterminowo akcje będą atrakcyjną inwestycją" - powiedział dziennikarzom wiceprezes ING Nationale-Nederlanden Polska OFE Grzegorz Chłopek.

W 2007 roku indeks WIG wzrósł o 10,4%, WIG20 o 5,0%, zaś indeks małych spółek zanotował 8-proc. wzrost. Prognozy ING N-N OFE z początku roku mówiły o wzrostach WIG rzędu 20% i jednej, dwóch korektach w skali 15-20%.

"Rynek akcji w Polsce zbliża się do poziomu, gdzie relacja zysku do ryzyka dla długoterminowych inwestycji jest bardzo korzystna. Obecnie akcje polskich spółek, biorąc pod uwagę oczekiwany wzrost zysków nie są ani przewartościowane, ani szczególnie niedowartościowane. W II połowie roku mogą pojawić się dobre okazje do zakupów" - uważa członek zarządu Piotr Kaczmarek.

Dobre perspektywy w tym roku mają przed sobą sektory: bankowy, budowlany, handlu i usług oraz sektor IT, o ile ruszą zamówienia publiczne.

"Banki to jeden z najlepszych tematów inwestycyjnych. W najbliższych latach aktywa i zyski banków będą rosły w tempie ok. 10%. W sektorze budowlanym po ostatnich przecenach można znaleźć sporo okazji, stabilne fundamenty wzrostu ma sektor handlu i usług. Najmniej pewna jest branża IT, choć jest plan rozwoju infrastruktury i środki z UE" - ocenił zarządzający portfelem akcji Szymon Ożóg.

Zdaniem Kaczmarka, dla rynku obligacji największym zagrożeniem jest rosnąca inflacja, a rentowności obligacji w tym roku nadal będą jednocyfrowe. ING N-N OFE spodziewa się w I połowie roku jeszcze dwóch lub trzech podwyżek stóp procentowych i nie oczekuje poluzowania tej polityki w dalszej części roku.

"Widzimy zagrożenie ze strony inflacji bazowej. W drugiej połowie roku nie pozwoli ona RPP na obniżkę stóp procentowych" - ocenił Kaczmarek.

W ocenie ING N-N OFE 2007 roku był najsłabszym rokiem dla rynku OFE. Do połowy roku sytuacja na GPW wyglądała dobrze, od połowy zaczęły słabnąć małe i średnie spółki, po czym w listopadzie przyszła kolejna korekta.

Liczba członków ING N-N OFE zwiększyła się w 2007 roku o 190,5 tys. osób do 1.124 tys. klientów, z czego 168 tys. członków spółka pozyskała z rynku pierwotnego.

Po wyłączeniu losowania, udział we wzroście liczby nowych członków, która sięgnęła 781 tys. osób na całym rynku, wyniósł powyżej 30%.

"Spodziewamy się powtórzenia takiego przyrostu w tym roku. Ciągle jesteśmy na szczycie boomu, bo bardzo wiele młodych osób wchodzi na rynek pracy. Pierwsze dane ze sprzedaży za styczeń pokazują, że są one porównywalne z ubiegłorocznymi" - powiedział Chłopek.

Roczna stopa zwrotu ING N-N OFE wyniosła 5,5% na koniec 2007 roku wobec 16,53% w 2006 roku i 16,9% rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane